Hollywoodsky sochár z Bánoviec


Autorka: Diana Kmeťová Miškovičová, SNM – Múzeum Bojnice

Život umelca je rozmanitý, plný nových zážitkov, ľudí a hlavne miest. V minulosti to tiež nebolo inak. Budúci maliar, sochár či grafik musel už ako študent absolvovať mnoho ciest za vzdelaním. Svoj talent zdokonaľoval v ateliéroch svojich profesorov v rôznych krajinách a nakoniec pracoval tam, kde bol o jeho diela záujem alebo kde ho „múza" najviac inšpirovala. Európa bola pre umelcov jednou krajinou bez hraníc, a tak sa s dielami našich rodákov stretávame v Berlíne, Viedni, Paríži, Ríme či Londýne. Mnohým však bola primalá, preto podnikali cesty do zámoria, kde v niektorých prípadoch našli aj svoj druhý domov. Jedným z takýchto nadaných umelcov bol sochár židovskej národnosti Dezider Ignác Lányi (23. 1. 1879 – 4. 5. 1951), vlastným menom Leimdorfer, rodák z Bánoviec nad Bebravou. 

Lányi vyštudoval Umelecko-priemyselnú školu v Budapešti, Akadémiu užitého umenia vo Viedni a bol žiakom svetoznámeho sochára Augusta Rodina. Ako mnohí študenti umenia v jeho dobe, aj on absolvoval množstvo študijných pobytov po celej Európe (Benátky, Rím, Brusel a Paríž). Už jeho prvá výstava (Kunsthalle v Budapešti, 1904) zaznamenala úspech, ktorý mu zaistil množstvo súkromných objednávok. Nadaný sochár postupne získal viacero ocenení, napríklad medailu cisára Františka Jozefa, zlatú medailu v Londýne, bronz za bustu Ferenca Herczega a ocenenie za zvieracie plastiky pre kasíno Lipótváros (súčasné kultúrne centrum Donaupalast na Széchenyiho moste v Budapešti). Lányi bol všestranným sochárom, ktorý vytváral rôznorodé diela – od malých plastík zvierat, cez náhrobné kamene, karikatúry, monumentálne pamätníky až po portrétne busty prominentných osobností, ako napríklad Eduarda, vojvodu z Windsoru. V roku 1936 sa Lányi presťahoval do Los Angeles a neskôr do Hollywoodu, kde žil až do svojej smrti. Počas jeho „amerického" pôsobenia vznikli zvlášť oceňované naturalisticko-expresívne karikatúry a portrétne plastiky autorov, filmových hercov a členov filmového priemyslu, ktoré vystavovali mnohé umelecké spolky, napríklad Friday Morning Club alebo California Art Club. Hrob Dezidera Lányiho sa nachádza na cintoríne Hollywood Fovever. 

Z diela Dezidera Lányiho: 

Podobizeň Františka II. Rákociho (1900..1910) v SNM – Múzeu Bojnice, Léda s labuťou v Széchenyiho kúpeľoch (1916), Staviteľ (1929), Hrajúce sa deti (1933), náhrobný pamätník dôstojníckej rodiny Eckensbergerovcov na Budapeštianskom Kerepesi cintoríne, vojnový obelisk (1927) na počesť padlých v I. svetovej vojne na námestí Hősök tere v Ostrihome, náhrobný kameň maliara Józsefa Rippl-Rónaia a mnoho iných. 


Dezső Lányi
Zdroj: https://www.kozterkep.hu/alkotok/megtekintes/968/lanyi-dezso#fotolista
 

Podobizeň Františka II. Rákociho
Zdroj: Dokumentácia SNM – Múzea Bojnice