Husia koža


Autorka textu: Zuzana Luprichová, spoluautorka výstavy N89 – Cesta k slobode 
Foto: SNM – Historické múzeum 

Slovenské národné múzeum – Historické múzeum na Bratislavskom hrade sprístupnilo svoje depozitáre počas podujatia Noc múzeí a galérií v roku 2017 prvýkrát verejnosti. Jeden mladý muž (ročník 2000) sa nás vtedy opýtal, aký najvzácnejší predmet máme v depozitári papiera. Spolu s kolegyňou Lenkou sme ani nemuseli dlho rozmýšľať. Obe totiž máme rady 20. storočie. Ukázali sme návštevníkom to, čo je pre nás osobne v depozitári papiera z druhej polovice 20. storočia najvzácnejšie – zbierku 300 kusov prevažne ručne robených plagátov z obdobia Nežnej revolúcie. Niektoré z nich boli ešte aj s otlačenými stopami od topánok, keďže plagáty sú zberom z ulice. Mladý muž, ktorý revolúciu nezažil, bol unesený a povedal, že má z toho husiu kožu a chcel sa plagátov aj dotknúť. Takéto požiadavky samozrejme splniť nemôžeme kvôli ochrane zbierkových predmetov. V tomto prípade neplatí – náš zákazník, náš pán. Mladý muž bol uveličený podobne ako ja, keď som plagáty prvýkrát uvidela v roku 2016 po príchode do múzea. Odvtedy som len rozmýšľala, kedy ich vystavíme a ukážeme verejnosti. Teším sa, že tá chvíľa prišla a plagáty sú momentálne prezentované na výstave N89 – Cesta k slobode. 

 

Plagátová stena tvorí vizuálne nosnú časť druhej časti výstavy, v ktorej sa venujeme obdobiu od novembra 1989. Keďže prioritným poslaním múzea je zbierkové predmety ochraňovať, nemohli sme vystaviť originály plagátov počas celého trvania výstavy. Preto sme pristúpili ku kompromisnému riešeniu. V spolupráci s Digitalizačným centrom Múzea SNP sme plagáty zdigitalizovali a následne vytlačili reprodukcie, ktoré sme popriliepali na plagátovú stenu. Pretože sme chceli, aby návštevníci videli aj originály, vytvorili sme v strede plagátovej steny presklenú štvorcovú plochu, kde sú vybrané originály umiestnené. Plagáty sú zabalené vo fólii a chránené sklom s UV filtrom. Každé tri mesiace ich meníme za nové a návštevníci tak majú počas trvania výstavy možnosť vidieť viacero originálov. Tomu sa hovorí – aj vlk sýty, aj múzejníci spokojní. 

Plagáty, ktoré máme v zbierke SNM – Historického múzea, nemajú autorov. Vlastne majú, ale my ich nepoznáme. Pátrame a pátrame, ale zatiaľ sme nenašli ani jedného autora nášho plagátu. Ste to vy? Alebo vy? Príďte na výstavu N89 Cesta k slobode a zistite, či práve vami vyrobený plagát spred 30 rokov nevisí práve teraz na Bratislavskom hrade. Ak áno, radi by sme si vypočuli váš príbeh. A ak aj nie, možno si odnesiete aspoň husiu kožu.