Vernisáž výstavy Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchran

27. 1. 2020


SNM – Múzeum židovskej kultúry – Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Ruským centrom vedy a kultúry v Bratislave, Veľvyslanectvom Ruska na Slovensku a Ruským výskumným a vzdelávacím centrom holokaustu slávnostne otvorí výstavu Holokaust: likvidácia, oslobodenie, záchrana dňa 27. januára 2020 o 17:00 hod. v priestoroch Múzea holokaustu v Seredi. Výstava, ktorú tvoria jedinečné dokumenty a fotografie o histórii holokaustu v Európe a v bývalom Sovietskom zväze bude pre verejnosť sprístupnená do 12. marca 2020.

Holokaust bol systematické, byrokratické a štátom podporované prenasledovanie a vraždenie 6 miliónov Židov nacistickým režimom a jeho kolaborantmi. Vojnová Slovenská republika tiež kolaborovala s nacistickým Nemeckom, Židia boli postupne vylučovaní z verejného, hospodárskeho a spoločenského života, čo viedlo až k transportom z územia vtedajšieho Slovenska. Počas prvej a druhej vlny transportov mnohé vlaky smerovali do koncentračných a vyhladzovacích táborov Auschwitz a Auschwitz-Birkenau. Len malá časť ľudí z nich sa dožila oslobodenia.

„Uvedená výstava v Múzeu holokaustu v Seredi je najmä v tomto čase veľmi aktuálna a potrebná. Nielen preto, že čoraz viac silnejú vo viacerých krajinách neprijateľné extrémistické názory, ale tiež preto, že spomienka na obete holokaustu musí neustále nás všetkých a najmä mladých ľudí, ešte dôraznejšie viesť k odsudzovaniu všetkých foriem rasizmu. Aj budúce generácie si musia osvojiť ponaučenie z udalostí, na ktorú sa dnes, žiaľ, neraz zabúda, či sa ju snaží niekto prekrútiť. Rovnako termín vernisáže je dôležitý, vážny a nezabudnuteľný. Veď 27. január je dňom, kedy si celý svet pripomenie 75. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz v poľskom Osvienčime, práve Červenou armádou." Inna Kuznetsová, riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi uviedol: "Spoločne si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu, ktorý pripadá na výročie oslobodenia táborov Auschwitz a Birkenau príslušníkmi Červenej armády. Pripomíname si šesť miliónov nevinných obetí. Nezabúdajme, že nehovoríme o čísle, ale ľudských osudoch. Majme na pamäti, ako môže skončiť nenávistná rétorika proti vybranej skupine obyvateľstva. Konajme vždy tak, aby sme v budúcnosti nemuseli do kalendára pridávať ďalšie pamätné dni viažuce sa k tragickým udalostiam."

Viac informácií:
www.snm.sk/mhs
Mgr. Kristína Svrčková
kristina.svrckova@snm.sk
Tel.: +421 31 245 11 06

Mediálni partneri SNM: