120. Výročie úmrtia Františky Andrássyovej

21. 10. 2022

120. Výročie úmrtia Františky Andrássyovej

“Precítený hlbokými pocitmi veľkej vďačnosti, milosti a bezhraničnej lásky, požehnaným pozostatkom moje drahej ženy a na dôkaz môjho večného trvajúceho žiaľu, staviam tento panteón.”

Po 36 rokoch vzájomnej úcty a porozumenia zomiera 26. októbra 1902 Františka, manželka grófa Dionýza Andrássyho, v Mníchove, kde ju dočasne pochovali. Grófa ovládol hlboký smútok, smútilo aj celé okolie Rožňavy. Pre svoju manželku sa preto rozhodol postaviť samostatnú veľkolepú hrobku, v ktorej chcel byť neskôr pochovaný po jej boku.

V jeseni roku 1904 bola dokončená pozoruhodná stavba s unikátnou exteriérovou aj interiérovou umeleckou výzdobou – andrássyovské mauzóleum v obci Krásnohorské Podhradie. Je jednou z mála realizácii na Slovensku zo začiatku 20. storočia, ktorá je výsledkom práce predstaviteľov mníchovského Jugendstilu, a nie viedensko – budapeštianskeho prúdu secesie, ktorý priamo pôsobil na naše územie.V hrobke, ktorá je aj kaplnkou, sa každoročne 26. októbra koná zádušná rímskokatolícka omša za grófku Františku, veľkodušnú patrónku chudobných, sirôt a biednych. Počas celebrovania omše sa používajú cirkevné rúcha a liturgické predmety zo súpravy, ktorú dal pre tieto príležitosti vyrobiť gróf Dionýz. Jedným z liturgických predmetov, ktoré sa pri zádušnej omši používajú, je aj zlatý kalich Františky Andrássyovej.

Autorom kalicha je mníchovský zlatník Adolf Mayrhofer. Je vyrobený z 18 karátového zlata a zdobený je 265 drahokamami a perlami. Gróf Dionýz dal kalich vyrobiť z osobných Františkiných šperkov – náhrdelníkov, náušníc, náramkov, diadémov, zásnubného prsteňa a i., najmä zo zlata, rubínov, diamantov, smaragdov, perál, a to z prozaického dôvodu: aby ich po smrti milovanej manželky nemohla nosiť žiadna iná žena. S ohľadom na mimoriadne vysokú materiálovú hodnotu predmetu sa však kalich používa len pri väčších výročiach, ako tomu bude v tomto roku, a to za prísnych bezpečnostných opatrení za asistencie príslušníkov policajného zboru.

Zádušná omša v Mauzóleu Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, v rámci ktorej zaspieva mužský spevácky zbor Andrássy Dénes z Krásnohorského Podhradia sa bude konať v stredu 26. októbra 2022 o 17.30 h. Omša bude, tak ako je tomu od roku 1904, v maďarskom jazyku.

Kontakt

Veronika Straková
tel.: +421 918 723 500 

Partner 

Občianske združenie Andoras

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk #praveslovenske