Archeologická kaviareň. Nový prednáškový cyklus v SNM

29. 1. 2019


Slovenské národné múzeum-Archeologické múzeum v spolupráci s Eisnerovou spoločnosťou archeologickou pripravilo nový prednáškový cyklus Archeologická kaviareň, určený širokej verejnosti, v ktorom postupne predstaví zaujímavé témy z oblasti archeológie, zamerané na rôzne obdobia praveku, protohistórie a včasného stredoveku. Prvá so série prednášok Kelti na západnom Slovensku sa koná v utorok 29. januára 2019 o 16.30 h v priestoroch Objavovne v budove SNM-Prírodovedného múzea na Vajanského nábrežia 2 v Bratislave. Druhá s názvom Diaľnica do minulosti. Nečakané nálezy na trase obchvatu Bratislavy, autora Andrej Žitňana, bude tamtiež, opäť v utorok 19. februára 2019. Vstupné dobrovoľné.

Prednáška Kelti na západnom Slovensku, kurátora zbierok SNM-Archeologického múzea Radoslava Čambala, predstaví najnovšie poznatky a problematiku keltského osídlenia západného Slovenska – historické správy o Keltoch, ich materiálnu kultúru a spôsob života na základe archeologických výskumov. Prvé znaky laténskej civilizácie, ktorú tvorili Kelti, sa objavujú na juhozápadnom Slovensku v 2. polovici 5. storočia pred n. l. Ich spôsob života a kultúru, poznáme na základe archeologických výskumov sídlisk a pohrebísk. Niekedy po roku 380 došlo ku keltskej expanzii do Karpatskej kotliny, v rámci ktorej bola osídlená aj značná časť územia Slovenska. Z obdobia 4. až konca 3. storočia poznáme keltskú populáciu predovšetkým na základe obsahu hrobov na pohrebiskách, ktoré sa koncentrujú najmä na dolnom Považí, Ponitrí a Požitaví, ako aj v priestore južného Slovenska. V období 2. a 1. storočia pred n. l. dosiahlo keltské osídlenie Slovenska svoj vrchol. Bežným sa stala razba a používanie tu razených keltských mincí a v 1. storočí pred n. l. vzniklo centrálne hradisko na Pohanskej v Plaveckom Podhradí, špecializujúce sa na železiarsku výrobu. Neskôr, v 1. storočí, zas oppidum na území dnešnej Bratislavy. Jeho rýchly vzostup a neskôr násilný zánik znamenal koniec keltskej civilizácie na tomto území.

Druhá z prednáškového cyklu s názvom Diaľnica do minulosti. Nečakané nálezy na trase obchvatu Bratislavy autora Andrej Žitňana zo spoločnosti VIA MAGNA, s.r.o., sa koná 19. februára 2019. Predstaví najnovšie výskumy v okolí Bratislavy v rokoch 2016 – 2018, ktoré odkryli zaujímavé nálezy a nečakané zistenia a prepísali dejiny obcí na východnom a južnom okraji Bratislavy. Hovoriť bude najmä o významných a nečakaných odhaleniach na troch lokalitách: rozsiahlom pohrebisku z obdobia Avarského kaganátu (8. storočie) v Podunajských Biskupiciach, o dvorci germánskeho veľmoža z neskorej antiky (4. storočie) v katastri rovnakej obce, ktorý ukazuje na kontakty miestnych Germánov s Rímskou ríšou a o pohrebisku z obdobia Veľkej Moravy medzi obcami Vajnory a Ivanka pri Dunaji. 

Nový prednáškový cyklus Archeologická kaviareň prináša zaujímavé témy z oblasti archeológie, tematicky zamerané na rôzne obdobia praveku, protohistórie a včasného stredoveku. Projekt je určený predovšetkým širokej verejnosti so záujmom o dejiny. Súčasťou prednášok bude diskusia s autormi. Ako témy sú vybrané najnovšie výsledky a poznatky z archeologických výskumov zaujímavých nálezísk. Spoluorganizátorom podujatia je Eisnerova spoločnosť archeologická, ktorá sa hlási k odkazu akademika, univ. profesora Jana Eisnera, zakladateľa modernej slovenskej archeológie. Ide o úzke zoskupenie mladej generácie archeológov z viacerých odborných inštitúcií v Bratislave, ktorých spája láska k archeológii a chuť posúvať archeológiu bližšie k ľuďom. Prednášky sa konajú raz mesačne, v utorok o 16:30 v SNM-Prírodovednom múzeu v Bratislave na Vajanského nábreží 2, v priestoroch Objavovne na 3. poschodí. 

Zoznam prednášok 

29.1.2019 
Mgr. Rado Čambal, PhD. (SNM-AM, Bratislava): Kelti na západnom Slovensku. Najnovšie poznatky 

19.2.2019 
Mgr. Andrej Žitňan (VIA MAGNA, s.r.o.): Diaľnica do minulosti. Nečakané nálezy na trase obchvatu Bratislavy 

26.3.2019 
Mgr. Tereza Štolcová, PhD. (AÚ SAV, Nitra): Výskum tisícšestoročnej kniežacej hrobky z Popradu-Matejoviec 

30.4.2019 
Mgr. Marek Hladík, PhD. (AÚ AV ČR): Veľká Morava - ríša, kráľovstvo či štát, alebo niečo iné? 

21.5.2019 
Mgr. Katarína Hladíková, PhD. (FiF UK Bratislava) - Mgr. Petra Kmeťová, PhD.: Minulosť na tanieri. O jedle a pití v dobe bronzovej a železnej 

Viac info: 
FB: Archeologicka kaviareň
Web: www.snm.sk 


Mediálni partneri SNM: