Autorský výklad k výstave Pálffyovci z Červeného Kameňa a Mária Terézia

28. 1. 2022

Slovenské národné múzeum pozýva na autorský výklad k profilovej výstave SNM – Múzea Červený Kameň, ktorý sa uskutoční v pondelok 31. januára 2022 o 16.30 v priestoroch výstavy v sídelnej budove SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. Podujatie sa koná v režime OP s dodržaním všetkých protipandemických opatrení. Z dôvodu obmedzení je potrebné, aby sa záujemci registrovali vopred na: cmk@snm.sk 

Výstavou prevedie autorský tím kurátorov SNM – Múzea Červený Kameň v zložení Ivana Janáčková a Jozef Tihányi. Návštevníkom prostredníctvom niekoľkých tém a vybraných zbierkových predmetov predstavia rodinu Pálffy z Červeného Kameňa v období vlády Márie Terézie, ktoré znamenalo novú éru v dejinách habsburskej monarchie, bohatej na historické udalosti, osobnosti a reformy.

Pálffyovci, pôvodne príslušníci nižšej uhorskej šľachty, získavali na vážnosti a spoločenskom a politickom vplyve po bitke pri Moháčii (1526), keď sa na uhorský trón dostali Habsburgovci. V tomto období začal vzostup kedysi bezvýznamného rodu, ktorý získal najskôr titul barónsky, potom grófsky a v 19. storočí dve vetvy rodu aj titul kniežací. Pálffyovci sa postupne zaradil medzi politicky najvplyvnejšie a najbohatšie uhorské rody. Rodovým sídlom červenokamenskej vetvy sa stal hrad Červený Kameň a k nemu prislúchajúce panstvo. V 18. storočí bol význam rodu na vrchole. Viacerí členovia pálffyovskej dynastie zastávali významné politické funkcie a darilo sa im aj na poli majetkovom. 

Výstavný projekt v sídelnej budove SNM v Bratislave prezentuje ucelený pohľad na jednotlivých členov červenokamenskej vetvy rodu v 18. storočí z perspektívy ich spoločenského statusu v čase, kedy boli aktívnou súčasťou stredoeurópskej politiky.

Mediálni partneri SNM:

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy