Deti vo vojne. Fotografický projekt na podporu detí na Ukrajine

14. 10. 2022

Deti vo vojne. Fotografický projekt na podporu detí na Ukrajine

Slovenské národné múzeum v spolupráci s Veľvyslanectvom Ukrajiny v Slovenskej republike a ukrajinským Inštitútom verejnej diplomacie otvorilo vo štvrtok 13. októbra 2022 novú výstavu s názvom Deti vo vojne. Pre návštevníkov bude sprístupnená od 14. októbra do 13. novembra 2022 v priestoroch sídelnej budovy SNM na Vajanského nábreží 2 v Bratislave. 

Výstavný projekt súčasného vizuálneho umenia sa začal realizovať v máji 2016 počas ciest ukrajinských a zahraničných fotoreportérov, organizovaných ukrajinským Inštitútom verejnej diplomacie, do vojnových oblastí na východe Ukrajiny. Cieľom bolo zdokumentovať následky ruského útoku na nezávislosť a celistvosť Ukrajiny, ktorý od začiatku prvých ozbrojených konfliktov na Ukrajine v roku 2014, prerástol do otvorenej vojenskej agresie ruskej armády. Výstava v Slovenskom národnom múzeu zachytáva atmosféru vojny na pozadí 40 detských portrétov a ukazuje priamy vplyv bojov v postihnutých regiónoch na deti, ktorým vojna nečakane vstúpila do života a ovplyvnila nielen ich detstvo, ale aj budúcnosť. Na výstave sú použité tiež materiály od ukrajinských vojenských fotografov z roku 2022. Projekt súčasne zaznamenáva aj obraz zničenej infraštruktúry miest a obcí, poškodené ulice, námestia, zbombardované a spálené budovy v krajine. 

Hrdinami fotografií sú ukrajinské deti, ktoré žili na demarkačnej línii od roku 2016 do konca roku 2021 a deti z deokupovaných území Kyjevskej oblasti. „Mnohé z fotografovaných detí boli v čase streľby fyzicky aj psychicky traumatizované a osud niektorých z nich je dnes neznámy. Každé má svoj dramatický príbeh“, hovorí autorka projektu a vedúca ukrajinského Inštitútu verejnej diplomacie Olena Prokopenko. 

„Organizátori výstavy chcú upriamiť pozornosť verejnosti na ukrajinské deti, ktorých práva sú každodenne porušované, a ktoré bez možnosti prežiť normálne detstvo čelia humanitárnej katastrofe vo svojej krajine“, doplnil Branislav Panis, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea. 

Autormi fotografií sú ľudia viacerých profesií. Od vojnových reportérov, pracujúcich pre ukrajinské médiá, cez aktivistov organizácií pomáhajúcich deťom, psychológov, až po vizuálnych umelcov a renomovaných fotografov.  Jeden z nich, známy ukrajinský fotograf Sergiy Tumasov, bol pri práci v palebnej línii v Luhanskej oblasti vážne zranený a v súčasnosti sa stále lieči a rehabilituje. 

V rokoch 2016 – 2022 bol projekt Deti vo vojne prezentovaný v Belgicku (ústredie NATO), Taliansku, Vatikáne, Kanade, USA, Nemecku (Európsky mesiac fotografie v Berlíne), Moldavsku, Jordánsku, Cypre, Izraeli, Grécku, Litve (Seimas) a na Ukrajine. 

Autori fotografií 

Olena Prokopenko, Nina Gruchetska, Ludmyla Mytzyk, Sergiy Tumasov, Pavvel Wolberg, Segiy Kireev, Galyna Lavrynets 

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy