Herci v školských laviciach

3. 5. 2022

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vássrdečne pozýva na výstavu „Herci v školských laviciach“.

Herci – boli a stále sú miláčikmi múz a majú tisícky obdivovateľov. Ich tváre poznámez divadelných dosiek, filmového plátna, z televíznej obrazovky, ich hlasy znejú v dabovaných filmoch... Čo je však menej známe, je ich cesta za touto profesiou.

Výstava „Herci v školských laviciach“ predstavuje popredných hercov Slovenského národnéhodivadla – od tých skôr narodených až po najmladšiu hereckú generáciu – z menej známejstránky: z rokov ich vlastného školovania, štúdia, prípadne z vlastnej učiteľskej práce. Podobne ako my všetci, i oni museli prejsť školskými lavicami, zažívali svoje žiacke a študentské strasti a radosti. Zo školskej triedy viedli ich kroky nakoniec k umeleckému majstrovstvu a hereckej profesii. Prostredníctvom výstavných panelov vypovedajú o svojich žiackych a školských rokoch, spomínajú na svojich učiteľov, zamýšľajú sa nad tým, čo im škola dala do vienka.

Zaspomínali si Ladislav Chudík, Mária Kráľovičová, Štefan Kvietik, Soňa Valentová, Dušan Jamrich, Štefan Bučko, Maroš Kramár, Jozef Vajda, Zuzana Fialová, Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová.

Výstava bude sprístupnená od 3. mája 2022 do 30. júna 2022 v barokovej sále kaštieľa nahrade Modrý Kameň počas otváracích hodín múzea.

Viac info

Dáša Ďuríková
SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň
dasa.durikova@snm.sk;
+421 47 2454 100
www.snm.sk/mbkh
www.hradmodrykamen.sk

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk