Michal Vaněk poverený vedením SNM – Múzea židovskej kultúry v Bratislave

2. 10. 2020


Novým riaditeľom Slovenského národného múzea – Múzea židovskej kultúry v Bratislave je od včera, 1. októbra 2020, Michal Vaněk. Dočasným vedením múzea ho poveril generálny riaditeľ Slovenského národného múzea Branislav Panis potom, ako doterajší riaditeľ múzea Pavol Mešťan ukončil svoje pôsobenie v múzeu 30. septembra 2020.

Pavol Mešťan viedol Múzeum židovskej kultúry viac ako dve desaťročia. Za jeho pôsobenia bolo vybudované Múzeum židovskej kultúry v Bratislave a Múzeum holokaustu v Seredi. Múzeum približuje dejiny a osudy židovského národa na Slovensku, vrátane ich najtragickejšej kapitoly – obdobia holokaustu. Múzeum židovskej kultúry sa postupne stalo miestom, ktoré aktívne pomáha v boji proti prejavom antisemitizmu a rasizmu na Slovensku.

Michal Vaněk vyštudoval svetové kultúrne dedičstvo na Brandenburgskej technickej univerzite Cottbuse, na FF UK absolvoval doktorandské štúdium v odbore etnológia a kultúrna antropológia. Doteraz pôsobil ako zástupca riaditeľa SNM – Múzea židovskej kultúry. Múzeum bude dočasne viesť do ukončenia riadneho výberového konania, maximálne šesť mesiacov.


Mediálni partneri SNM