Na čom sedela Európa, nová výstava SNM v Bratislave

22. 4. 2014

Na čom sedela Európa, nová výstava SNM v Bratislave

Nová výstava Slovenského národného múzea Na čom sedela Európa ponúka pohľad na stoličku nielen ako súčasť nábytku, ale aj ako na historický predmet, ktorý bol často svedkom dôležitých rozhodnutí a udalostí. Výstava, ktorá sa koná v SNM v Bratislave do 15. augusta, predstaví viac ako 100 cenných a zaujímavých kusov stoličiek z celej Európy vyrobených od 16. storočia do 30. rokov 20. storočia.

Výstava prezentuje vývoj snáď najdôležitejšieho kusu nábytku – stoličky, tak ako ním prešla v priebehu storočí. Stolička a sedacie súpravy sú neoddeliteľnou súčasťou expozícií v múzeách a hradoch po celom svete. Návštevníci ich však často vnímajú ako celok, súčasť interiéru. Výstava Na čom sedela Európa upriamuje pozornosť na vývoj stoličky a na jej premeny počas jednotlivých storočí.

Na výstave si návštevník môže pozrieť niekoľko veľmi cenných kusov. Jedným z klenotov výstavy je určite stolička zo súpravy Zlatého salónu, ktorý objednala cisárovná Mária Terézia pre svoju najmladšiu dcéru Máriu Antoinettu. Jemná bohato zlátená rezba je prácou známeho parížskeho nábytkárskeho majstra Georgesa Jacoba, ručne vyšívané čalúnenie podľa návrhu Philippe de La Salle bolo vyrobené v Lyone. V súčasnosti je celá súprava vystavená v Múzeu vo Svätom Antone.

Najstaršou a od 16. storočia najpoužívanejšou stoličkou je stolička typu sgabello, ktorej konštrukcia pozostáva z drevených dosák zdobených rezbou. Variantom sgabella je stolička z pôvodných zbierok posledného šľachtického majiteľa bojnického zámku grófa Jána Františka Pálfiho. Tento typ sa vyrábal v Drážďanoch pre dvor saského kurfirsta. Výstava predstavuje aj nadčasový dizajn Michaela Thoneta a jeho najslávnejšiu stoličku číslo 14, ktorá sa vyrába nepretržite od roku 1859.

Návštevníci si môžu prezrieť 109 kusov stoličiek, Vystavené stoličky pochádzajú zo zbierkových fondov múzeí SNM – Múzea Bojnice, Múzea Červený Kameň, Múzea Betliar, Historického múzea v Bratislave, Spišského múzea v Levoči, Trenčianskeho múzea v Trenčíne, Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi – Kaštieľ Markušovce a Múzea vo Svätom Antone.

Výstava Na čom sedela Európa je realizovaná s podporou Poštovej banky, ktorá je už ôsmy rok generálnym partnerom SNM. „Poštová banka už ôsmy rok podporuje kultúrne dedičstvo združené pod hlavičkou Slovenského národného múzea a na toto partnerstvo sme skutočne hrdí. Veríme, že netradičná výstava Na čom sedela Európa prinesie návštevníkom nový pohľad na navonok bežné veci,“ uviedla hovorkyňa Poštovej banky Naďa Urbanová.

Výstava Na čom sedela Európa sa v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží uskutoční od 16. apríla do 15. augusta 2014. Viac informácií o výstave nájdete na stránke Slovenského národného múzea – www.snm.sk.