Na konci rána

22. 10. 2021

SNM – Múzeum rusínskej kultúry sprístupní 27.10.2021 výstavu mladého rusínskeho autora Ľuboslava Krajňáka „ Na konci rána. " Ide o prvú samostatnú prezentáciu autora, ktorý vyštudoval maľbu na Fakulte výtvarných umení Akadémie umenia v Banskej Bystrici (magisterský stupeň, 2014-2016).

Súbor malieb poukazuje na nestabilnosť a deformáciu ľudskej postavy, ako identity. Každodenný boj medzi vonkajším a vnútorným svetom pretlmočil do postav, ktoré zápasia s prázdnom v obraze. Rivalita medzi tým, akými chceme byť a tým čo nemôžeme byť deformuje a rozkladá figúry do značnej štylizácie. Farebnosť diel je v pozícií "šatníka", ktorý ponúka každý deň istú sústavu farieb v domnení, že sa počas celého dňa budeme cítiť fajn. Farebná kombinácia obrazov teda nemá limity v objavovaní ,,cítiť sa fajn".

Názov výstavy ,, Na konci rána,, je pomyselný začiatok a aj koniec tohto procesu šialenstva. Frustrácia zaslepujúca myseľ. Súčasníci sa v nej veľmi rýchlo dokážu stratiť a blúdiť v polopravdách a klamstvách, ktoré nám tento svet nepríjemne ponúka. Výstava by mohla byť motivačnou barličkou hlavne pre mladých v hľadaní a nachádzaní samých seba a v boji so samým sebou. Maľby mapujú posledné dva roky autorových skúseností.

Viac info:

PhDr. Ľuba Kráľová, Ph.D., riaditeľka SNM – MRK v Prešover 
tel.: +421 051 2453321; 0918 896 043, e-mail: luba.kralova@snm.sk 
www.snm.sk/mrk

Mediálni partneri SNM:

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality