Noc múzeí a galérií 2017

15. 5. 2017


Tlačová správa, 15. mája 2017, Bratislava

Noc múzeí a galérií 2017

Tretia májová sobota bude opäť patriť múzeám a galériám, ktoré sa 20. mája 2017 už po trinásty raz zapoja do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. Do neskorých nočných hodín sú pre návštevníkov pripravené zaujímavé výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie a iné vo viac ako 60 inštitúciách a 110 geografických lokalitách na Slovensku.

Podujatie už tradične organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom, ktoré je zároveň hlavným koordinátorom múzeí a galérií v Bratislave. Inštitúcie v hlavnom meste spolupracujú na prezentačných a mediálnych aktivitách, zdieľajú odporúčané otváracie hodiny, jednotné vstupné (2 €, platí sa iba v prvom navštívenom múzeu/galérii), organizujú spoločnú súťaž. Už druhý rok všetky múzeá a galérie zjednocuje spoločná téma podujatia – pre tento rok je to osobnosť Noci múzeí a galérií 2017. Novinkou XIII. ročníka je podpora zo strany Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) ako hlavného partnera. Vďaka tomu sa k Noci múzeí a galérií pridali aj inštitúcie v bratislavskom kraji, najmä tie, ktoré sa podarilo spojiť špeciálnou autobusovou a železničnou dopravou od poskytovateľov Bratislavskej integrovanej dopravy a Múzejno-dokumentačného centra Železníc SR). Ide o 2 okruhy – tzv. Malokarpatský a okruh Záhorie cez Malacky po Veľké Leváre. Návštevníci sa tak zdarma, alebo v cene vstupenky dostanú do viac ako 40 múzejných a galerijných objektov. Najväčšie múzeá a galérie v centre Bratislavy spojí bezplatná historická doprava (Dopravný podnik Bratislava) a tradičný vláčik Prešporáčik od partnera podujatia Tour4U. Do Devínskej Novej Vsi je možnosť odviesť sa autobusom spoločnosti Volkswagen Slovensko.

Medzi pravidelných účastníkov Noci múzeí a galérií pribudli nováčikovia - Dom Quo Vadis, Univerzitná knižnica v Bratislave, ktorá v priestoroch vlastnej galérie prezentuje šperk Zuzany Graus Rudavskej, ďalší z objektov petržalského pevnenia Bunker B-S 4 Lány. Mesto Bratislava sprostredkuje prehliadky Primaciálneho paláca v slovenskom aj anglickom jazyku. V tento deň bude možné navštíviť aj jedinečnú pamiatku Habánsky dvor vo Veľkých Levároch, SNG – Galériu insitného umenia Schaubmarov mlyn v Pezinku či niekoľko pamiatok v Malackách, ku ktorým poskytne lektorský výklad Mestské kultúrne centrum Malacky. Slovenské národné múzeum zas otvorí brány kaštieľa v Budmericiach.

Medzi ostatné múzeá na Slovensku, ktoré sa na podujatie spájajú, aby sprostredkovali čo najlepší zážitok, patria múzeá na území miest Banskej Bystrice a Zvolena alebo inštitúcie v Košiciach. Okrem spoločného vstupného, medzi mestami Banská Bystrica a Zvolen bude premávať historický vlak a na cestu domov stačí návštevníkom opečiatkovaná vstupenka. V Kremnici spojili sily Múzeum mincí a medailí, Slovenský olympijský výbor – Slovenské olympijské a športové múzeum a Mincovňa v Kremnici. V netradičnom čase otvoria svoje brány aj múzeá v menších mestách a obciach: ako Brodzany, Nedožery-Brezany, Zemianske Kostoľany, alebo Stará Turá, Myjava a Košariská.

V Balneologickom múzeu v Piešťanoch predstavia nový vzdelávací projekt Život pri rieke, rieka Váh a voda v živote človeka, dávne tajomstva rieky a Archeologické nálezy pri rieke. Múzeum v Gelnici pripravilo výstavu gýč náš každodenný. Banícke múzeum v Rožňave začína podujatie oslavou Medzinárodného dňa múzeí už od 16. 5. výstavou Teodora Jozefa Moussona a 19. 5. pokračuje múzejno-náučným dňom. Gemersko-malohontské múzeum spolu s MDM oslavuje spoločne s podujatím aj 135 rokov svojej existencie. Hornonitrianske múzeum sa prezentuje výstavou Kamenný herbár (skameneliny rastlín na hornej Nitre), rôznymi prezentáciami, napríklad Môj vienok zelený o pokrývkach hláv vydatých žien.
V Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene bude špeciálnym hosťom rodinné trio Marián, Marek a Martin Geišbergovci za svetla historických lámp. V Mestskom múzeu v Šuranoch predstavia vizualizáciu Šurianskeho hradu. SNM-Múzeum v Betliari oslávi podujatie ohňostrojom.

V Slovenskej národnej galérii v Bratislave prijala pozvanie parížska experimentálna skupina les gens d'Uterpan, ktorá pre túto príležitosť špeciálne upravila svoj slávny X-Event 2.6 (podľa protokolov Le goût). Franck Apertet povedie v dňoch 18. – 19. mája dva súvisiace workshopy v anglickom jazyku – vybraní účastníci sa stanú priamou súčasťou performancie na Noci múzeí a galérií ako účinkujúci, ktorí budú za svoje účinkovanie dokonca honorovaní.

Viac info:
www.nocmuzei.sk 
www.snm.sk

Elena Bercíková - Záhradníková, elena.zahradnikova@snm.sk; 0905 946 783
korodinátorka podujatia za Zväz múzeí a galérií na Slovensku

Zuzana Vášáryová, zuzana.vasaryova@snm.sk; 0915 032 062
koordinátorka podujatia za Bratialavu a BSK

Partneri podujatia