Noc múzeí a galérií 2020. Ohňostroj ako symbol spolupatričnosti a nádeje

11. 11. 2020


Noc múzeí a galérií je obľúbené podujatie pre verejnosť, ktoré sa koná každoročne počas tretieho májového víkendu. Aktivity múzeí počas Noci múzeí a galérií sú orientované aj na také činnosti, ktoré počas celého roka zostávajú pred verejnosťou ukryté. V tom čase múzeá otvárajú verejnosti svoje „skryté" komnaty a odkrývajú tajomstvá, schovávané pred zrakmi verejnosti, ktorá takto môže preniknúť do tajov „múzejnej kuchyne". Na základe rozhodnutia koordinátorov celoeurópskeho podujatia Noci múzeí a galérií na Slovensku − Zväzu múzeí Slovenska a Slovenského národného múzea, sa termín podujatia v roku 2020 zmenil na základe návrhu Európskeho tímu Noci múzeí a galérií vo Francúzsku, ktorý termín podujatia presunul na 14. novembra 2020, teda na najbližšiu sobotu. 

Slovenské národné múzeum – Múzeum Betliar, rovnako ako všetky rezortné inštitúcie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky však zostáva v súvislosti s predĺžením zákazu vychádzania pre verejnosť zatvorené minimálne do 14. novembra 2020. Z tohto dôvodu sa preto podujatie tento rok u nás na Slovensku uskutoční v novom virtuálnom formáte, nezávisle od reálnej dostupnosti „kamenných" múzeí a galérií. Slovenské národné múzeum pre vás pripravuje Noc múzeí a galérií, na ktorej sa môžete zúčastniť hoci aj v pyžame na webovej adrese: nmag.snm.sk.

Mrzí nás, že sa s návštevníkmi nestretneme v našich expozíciách osobne, ale ani v tejto neľahkej situácii neklesáme na duchu a pre fanúšikov nášho múzea sme si pripravili milé prekvapenie. Pre mnohých z nás je kultúra a naše kultúrne dedičstvo zdrojom, z ktorého čerpáme energiu, poznanie a radosť

a preto, aby sa nezabudlo, aké miesto v našich životoch má, rozhodli sme sa, ako tomu bolo zvykom aj počas minulých ročníkov, ale aj v aristokratických kruhoch už od 18. storočia, usporiadať v sobotu o 18.00 hod. na lúke pred kaštieľom ohňostroj ako symbol nádeje − svetla na konci (pandemického) tunela, mysliac pri tom na všetky múzeá a galérie, ktoré sa ocitli v náročnej situácii.

Symbolicky si tak pripomenieme tento slávnostný deň pre všetky múzeá a galérie na Slovensku, ale aj vo svete a oslávime naše spoločné kultúrne dedičstvo, zostávajúc pritom zodpovední, aby sme sa na najbližšej Noci múzeí stretli už naživo! 


Mediálni partneri SNM