Noc múzeí a galérií 2023 na Slovensku

5. 5. 2023

Noc múzeí a galérií 2023 na Slovensku

Druhá májová sobota, 13. mája 2023, bude opäť patriť múzeám, galériám a ďalším kultúrnym inštitúciám. Už po devätnásty raz sa zapoja do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. V netradičnom čase a s množstvom zaujímavých aktivít sú pripravené prilákať milovníkov kultúry a umenia, ale aj tých, pre ktorých je takáto návšteva skôr výnimočnou udalosťou. Do neskorých večerných hodín bude možné vidieť zaujímavé výstavy, autorské výklady, tvorivé dielne, animácie, prehliadky a ďalší program vo viac ako 100 lokalitách na Slovensku.

Podujatie organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom, ktoré je zároveň hlavným koordinátorom múzeí a galérií v Bratislavskom kraji. Inštitúcie tu už tradične spolupracujú na prezentačných aktivitách, zdieľajú jednotné vstupné (5 € – zaplatiť je potrebné len v prvom navštívenom múzeu/galérii), otváracie hodiny a pod. Pre XIX. ročník pripravili organizátori v spolupráci Dopravným podnikom Bratislava a Železničným múzeom SR špeciálnu dopravu na podujatie. Historické vozidlá mestskej dopravy prepoja jednotlivé múzeá a galérie a fanúšikov železníc povozí parný a motorový vlak po tradičných trasách v hlavnom meste.

Ponuka v Bratislavskom kraji predstavuje viac ako 40 múzeí a galérií od národných inštitúcií až po menšie regionálne (podrobné info v spoločnej programovej brožúre na webových stránkach podujatia v BSK: nmag.snm.sk). BIBIANA, medzinárodný dom umenia pre deti ponúka Najkrajšie knihy Slovenska a podujatia s témou kávy. České centrum v Bratislave zaujme v duchu osláv 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu. Dom Quo Vadis predstaví Nenápadných hrdinov formou výstavy a komixu, Galéria mesta Bratislavy prezentuje výstavu a sprievodné aktivity Pozri, Prešporok! Od grafickej veduty k fotografickým pohľadom. Galéria Nedbalka doplní svoj program kurátorským sprievodom po expozíciách v ukrajinskom jazyku. V Galéri UMELKA sú vítaní záujemcovia o štúdium na školách s umeleckým zameraním a všetci, ktorí chcú navštíviť novú výstavu Milan Sládek – Mím. Kunsthalle Bratislava pripravila aktivity k výstavám A Window: Prísľub strážkyne bahna, a A Hall: Cena Oskára Čepana 2022 – Call Me If You Need Me. V programe Slovenskej národnej galérie tematicky dominujú témy vzťahov a architektúry a rekonštrukcie objektu. Slovenské centrum dizajnu pripravilo sprievodné aktivity k výstave 100 rokov dizajnu / Slovensko 1918 – 2018. Stredoeurópsky dom fotografie predstaví projekt Autá doby c.k. s komentovanou prehliadkou. Univerzitná knižnica v Bratislave odprezentuje niekoľko architektonických projektov s dôrazom na rekonštrukciu kúpeľov Grössling na výstave ADAGIO. Bunker B-S 4 Lány - Múzeum československého opevnenia a Bunker B-S 6 Vrba privítajú predovšetkým milovníkov vojenskej histórie. V Múzeu colníctva a finančnej správy návštevníci zaspomínajú na úlohu colníc v histórii bývalého Československa. Výstava Múzea Divadelného ústavu theatre.sk, priblíži vývoj slovenských divadiel od roku 1920 po súčasnosť. Múzeum mesta Bratislavy ponúka atraktívnu nočnú prehliadku Nox v múzeu, kde si návštevníci vlastnou baterkou posvietia na dejiny hlavného mesta. Múzeum Obchodu Bratislava pozýva na znovuotvorenie zrekonštruovanej stálej expozície a koncert: „Polish Blues Show VII.“ – GED. Múzeum polície Slovenskej republiky pripravilo prehliadku stálej expozície s odborným lektorským výkladom. V Múzeu školstva a pedagogiky zaspomínajú na školské časy známi predstavitelia slovenskej hudobnej scény na výstave Speváci v školských laviciach. Slovakiana organizuje registrovaný workshop na vytvorenie si vlastného  trička formou risografiky.

Múzeá SNM na Žižkovej ulici sa prezentujú aktivitami pre deti aj dospelých – v Archeologickom múzeu si bude možné vyrobiť napríklad medailón s hieroglyfickým menom v kartuši, SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov privíta návštevníkov na aktivitách k výstave Prirodzene! SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku otvorí výstavu Europa Nobis a SNM – Hudobné múzeum poteší gitarovým koncertom. Na Židovskej ulici v SNM – Múzeu židovskej kultúry ponúkajú okrem iného aj interaktívny vzdelávací program Imi Lichtenfeld – Krav Maga a jej tvorca. Nález mamuta srstnatého spolu s prezentáciou novej publikácie Anny Ďurišovej, ktorá spracovala tému fosílnych chobotnáčov na území Slovenska predstavia v SNM – Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku. SNM – Prírodovednom múzeu je pripravených množstvo zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých, tematicky ladených s jednotlivými prírodovednými odbormi. Novootvorenou spoločenskovednou výstavou o všestrannom výtvarnom umelcovi Jiřím Krohovi Od moderny po socialistický realizmus
tu prevedie jej autor a kurátor Jindřich Chatrný z Muzea města Brna. Program Historického múzea na Bratislavskom hrade je tematicky ladený k 306. výročiu narodenia Márie Terézie.

Slovenské olympijské a športové múzeum sľubuje nevšedný zážitok sledovania priameho prenosu z MS v ľadovom hokeji Slovensko – Lotyšsko, spolukomentované osobnosťami slovenského hokeja. STM - Múzeum dopravy sa v programe zameriava medzi iným aj na 100 rokov dunajplavby. Príbehy lodí na riekach, moriach a oceánoch . ÚĽUV – Ústredie ľudovej umeleckej výroby sa vo svojich aktivitách bude venovať prírodným pletivám a materiálom. Vo Vodárenskom múzeum BVS, a.s. sa návštevníci potešia príjemnou atmosférou vodárenskej záhrady. Malokarpatské múzeum v Pezinku zaujme Príbehom vína, Mestské centrum kultúry Malacky – Múzeum Michala Tillnera sprístupní krypty pod františkánskym kostolom a Pálffyovský kaštieľ. Prechádzku mestom na tému Pezinské architektúry 1. polovice 20. storočia ponúka Mestské múzeum v Pezinku. Mestské múzeum v Senci pripravilo komentované prehliadky archeologických nálezov v spolupráci so známymi slovenskými archeológmi. Program Miniexpozície ťažby a spracovania bridlice v Marianke sa viaže k téme nálezom a spracovaniu tohto nerastu. Slovenská ľudová majolika spolu so SNM – Ľudovíta Štúra pripravili interiérové aj exteriérové aktivity k Slávnosti hliny v Modre. SNG – Schaubmarov mlyn priláka na podujatia s témou mlynskej expozície pre malých aj veľkých. Kurátori v SNM – Múzeu Červený Kameň predstavia podujatia k téme novej výstavy portrétov Za obrazom.

Z programu inštitúcií na strednom Slovensku: SNM – Múzeá v Martine ponúkajú rozličné aktivity v 3 expozíciách (Etnografického múzea, Múzeu Andreja Kmeťa a v Múzeu kultúry Čechov na Slovensku) za cenu jedinej vstupenky. SNG Kaštieľ Strážky spustí online interaktívnu mestskú hru Posledná barónka, ako aj výklad reštaurátora kníh o tajomstvách reštaurátorskej práce. Múzeum hradu Sklabiňa pripravilo výstavu Hrad Sklabiňa od písma po fotografiu, kde vystavia aj dve originálne knižné diela z tvorby hradných pánov zo 17. a 18. storočia. Rosenfeldov palác láka na prechádzku v sprievode klavírnej hudby svetelné efekty a videoprojekcie. Galéria Ľudovíta Fullu sa predstaví podujatím Zaži dejiny umenia 2 s Robom Švarcom: Variť a jesť – Netradičná téma si vyžaduje netradičnú prednášku a bude sa spoločne VARIŤ A JESŤ. Mestské múzeum – Fándlyho fara v Seredi uvedie komentované prehliadky expozícií múzea. Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň pripravilo animované vstupy do kaštieľa, bábkové divadelné predstavenie na nádvorí, remeselná dielňa a výroba hračiek, jarmok. LESY Slovenskej republiky štátny podnik Lesnícke a drevárske múzeum ponúka prehliadku múzea pri nočnom osvetlení sviec a historických lámp a ukážky hipoterapie. Prezentácia historických kostýmov a múzea v neobmedzenom čase sa bude konať vo Svätom Antone. Hradné múzeum vo Fiľakove otvorí výstavu prešovského grafika a maliara Kamila Juraška Krajiny svetla a inscenáciu bábkarského predstavenia Smiech je najlepší liek. Podpolianske múzeum v Detve pripravilo prezentáciu výstav ako Veľkú múzejnú tajničku s hádankami a cenami, ako aj Modrotlač v tradícii (ukážky a odtláčanie vzorov). Múzeum Lutherovej reformácie na Slovensku prezentuje príchod a vývoj reformačných myšlienok na našom území a expozíciu o dejinách reformácie na území dnešného Slovenska.

Na východe krajina zaujme Košická noc múzeí a galérií s témou Tajomstvá na dotyk láka do ulíc mesta tisíce záujemcov v čase od 17.00 do polnoci. 15 inštitúcií: Visit Košice Infopoint, Slovenské technické múzeum, Východoslovenské múzeum, Východoslovenská galéria, Múzeum Vojtecha Löfflera, Pamätná výstava Sándora Máraia, Regionálne centrum remesiel ÚĽUV Košice, Tabačka Kulturfabrik – Galéria Tabačka, Šopa Gallery a KAIR Košice Artist in Residence, Malá galéria, Alexandra Eckerdta, Štátna vedecká knižnica v Košiciach, Steelpark – park vedy, Dolná brána a Múzeum obetí komunizmu tu spoločne odkryjú príbehy umeleckých diel, ľudového remesla a záhady vedy a techniky vo výstavách, expozíciách a špeciálne pripravenom programe.

V Zemplínskom múzeu v Michalovciach odborní pracovníci pútavo porozprávajú o práci v múzeu a ponúknu možnosť nahliadnuť do depozitárnych priestorov. Múzeum Vojtecha Löfflera predstaví diela sochára Vojtecha Löfflera a výber z jeho zbierky autoportrétov, Výkvet Talianska a výstavu Nová generácia ilustrátorov pre deti (20 mladých talianskych ilustrátorov). Návštevníkov čaká ukážka 3D modelovania a 3D tlače. Východoslovenská galéria v Košiciach uvedie bábkové a hrané predstavenie Popoluška pre deti aj dospelých v podaní Divadla z krabice a konať sa bude aj burza umeleckých kníh a prezentácia nových prírastkov v knižnici za rok 2022. Galéria ÚĽUV – Regionálne centrum remesiel Košice pripravilo výstavu Obaly a iné ako prezentáciu prác študentov Školy umeleckého priemyslu v Košiciach a Tajomstvá prírodných pletív – zabudnutý prírodný materiál. SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku – Pamätná výstava Sándora Máraia uvedie Tajomstvá a záhady v rodine Sándora Máraia a špeciálny výklad: Portrét mladého Sándora a iné zaujímavosti. Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi odkryje najnovšie archeologické nálezy a prácu vo fotoateliéri. V Kaštieli a letohrádku Dardanely v Markušovciach čaká atraktívna večerná prehliadka renesančného kaštieľa v Markušovciach po bočných schodiskách a priestoroch kaštieľskej pivnice a povaly a koncert vážnej hudby v letohrádku Dardanely. Slovenské technické múzeum predstaví výstavu Enigma – Tajný svet šifier a legendárny šifrovací stroj Enigma. STM  Múzeum letectva v Košiciach ukáže výstavnú inštaláciu o hlavnom konštruktérovi  lietadla L-39 Albatros Jánovi Vlčkovi. Vystavené je prvé lietadlo L-39 Albatros overovacej série  v. č. 0001 a reštaurovaný vrtuľník MI8.

Vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach v Historickej účelovej budove sa bude konať Opening Violin Show z balkóna a Benátska noc s Diamantom, ako aj Staň sa Nomádom Európy a prejdi sa Storočím propagandy. Banícke múzeum v Rožňave – Zážitkové centrum Sentinel usporiada jazdu banským vláčikom do štôlne Alexander a ukážku interaktívnych prvkov Expozície baníctva a hutníctva Gemera. SNM – Múzeum Betliar pripravilo špeciálne kurátorské prehliadky po nesprístupnených miestach. Múzeum špeciálneho školstva v Levoči uvedie Braillovo písmo, ako ho nepoznáme – zážitkovo-edukatívne spoznávanie sveta nevidiacich. Múzeum Tatranského národného parku symbolickým zasadením limby otvorí oslavy 70. výročia Výskumnej stanice TANAPu. SNM – Múzeum rusínskej kultúry si pripravilo program z histórie a kultúry Rusínov, doplnený o folklórne vystúpenia. Vojenské historické múzeum Piešťany – Múzejné oddelenie Svidník predvedie ukážky kolesovej a pásovej techniky OS SR, prezentáciu Klubu vojenskej histórie Svoboda a ukážky činnosti psovodov Vojenskej polície Prešov. SNM – Spišské múzeum v Levoči pozýva na lektorované prehliadky stredovekého kláštora minoritov. Krajské múzeum v Prešove otvorí vodnú vežu Kumšt v Prešove komentovanou prehliadkou a v Kaštieli v Hanušovciach zaujmú nočnou prehliadkou barokového kaštieľa s prednáškami. SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry pripravilo sprievodné podujatia k výstave Daj mi Janičku jablčko, dam ti svoje srdiečko o tradičným ľudových, ale aj mestským interiéroch 20. storočia, vrátane ukážky dobovej kuchyne.

Svoj program na Noci a múzeí 2023 nájde naozaj každý, stačí len vyberať.

Viac info:

Zuzana Vášáryová
koordinátorka podujatia v Bratislavskom kraji a pre múzeá SNM
e-mail: zuzana.vasaryova@snm.sk; +421 915 032 062
web: nmag.snm.sk (múzeá a galérie v BSK a múzeá SNM)
www.snm.sk

Marián Majerník 
koordinátor podujatia za Zväz múzeí na Slovensku
e-mail: marian.majernik@gmail.com; +421 903 239 048
web: www.nmag.sk

FB: Noc múzeí a galérií v Bratislave
FB: Noc múzeí a galérií
FB: Slovenské národné múzeum 

Partneri podujatia a mediálni partneri SNM