Nočné prehliadky Bratislavského hradu cez denník Alfreda Piffla

16. 11. 2022

Nočné prehliadky Bratislavského hradu cez denník Alfreda Piffla

V roku 2022 si v SNM – Historickom múzeu pripomíname 115 rokov od narodenia a 50 rokov od úmrtia architekta a pamiatkara Alfreda Piffla (1907 – 1972). V Bratislave patril medzi hlavných iniciátorov záchrany a obnovy požiarom zničeného Bratislavského hradu a to v čase, keď mnohí presadzovali jeho zbúranie. 

Pri tejto príležitosti pripravilo múzeum netradičné nočné prehliadky o dejinách Hradu. Na prehliadku sa vydáme spolu s návštevníkmi prostredníctvom Pifflovho osobného denníka, ktorý si písal počas rekonštrukcie. Nazrieme na Hradný palác očami architekta a zistíme, s akými výzvami, prekážkami i radosťami sa počas obnovy stretol. Zaspomíname aj na jeho hrdinskú úlohu, keď sa nechal spustiť na dno až 85 metrov hlbokej hradnej studne a pozrieme si jeho legendárny model hradu. Neopomenieme ani jeho ďalších súputníkov – Alexyho, Martinčeka, Fialu, Štefanovičovú či Pollu. Prehliadku ukončíme na vrchole Korunnej veže s výhľadom na nočnú Bratislavu. Pri príležitosti nočnej prehliadky bude Bratislavský hrad nasvietený ako ruina, teda do podoby, akú mal pred začatím náročnej obnovy. Špeciálne nasvietenie hradu pripravuje múzeum v spolupráci s Národnou radou SR

Prehliadky sa uskutočnia v piatok 25. 11. 2022 v časoch o 18.30, 20.30 a 22.30 h. Maximálny počet účastníkov v skupine je 25 osôb. Miesto na prehliadku si môžu návštevníci rezervovať vopred na hrad.podujatia@gmail.com. Do správy je potrebné uviesť meno, počet osôb a vybraný čas prehliadky. 

Alfredovi Pifflovi pripravilo múzeum aj výstavu komponovanú zo šiestich nadrozmerných fototapiet. Zachytávajú Alfreda Piffla pri rekonštrukčných prácach v Hradnom paláci so spomienkami z jeho osobného denníka. 

Kontakt 

Oddelenie komunikácie a vzdelávania, SNM – Historické múzeum 
Bratislavský hrad, 810 06 Bratislava
tel.: +421 2 20 48 31 10, +421 915 993 30 03
www.snm.sk/hmwww.facebook.com/SNMHistorickeMuzeum 
#projektpiffl 

Mediálni partneri 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk