Od Stalingradu po Berlín

13. 1. 2017

SNM–Múzeum rusínskej kultúry v Prešove v spolupráci so Slovensko-ruskou spoločnosťou, klubom Arbat v Prešove a Občianskym združením Prešovský klub vojenskej histórie Dukla pripravili výstavu s názvom Od Stalingradu po Berlín. Otvorenie výstavy sa uskutoční dňa 17. januára 2017 o 16:00 h v priestoroch múzea na Masarykovej ulici č. 20 v  Prešove.

Cieľom výstavy je pripomenúť si víťazný postup Červenej armády od Stalingradu po Berlín. Na dobových čiernobielych fotoreprodukciách sú snímky zachytené priamo z bojových akcií vojakov v uliciach niektorých miest, napríklad Stalingradu, Leningradu, Sevastopoľa, ako aj zábery z oslobodenia Bratislavy, Viedne, Prahy, Československa. Výstavu dopĺňajú autentické predmety, odevy, obuv a časti výstroje vojakov Červenej armády, ktoré zapožičalo Občianske združenie Prešovský klub vojenskej histórie Dukla. Návštevníci si tak môžu pripomenúť všetky obete na ľudských životoch, ktoré si vyžiadali ťažké boje druhej svetovej vojny vedúce k víťazstvu nad fašizmom a novému životu v oslobodenej vlasti.

Výstava sa otvára v predvečer 72. výročia oslobodenia mesta Prešov Červenou armádou. Je priamo určená žiakom základných a stredných škôl. Zhromaždené informácie ale obohatia aj širokú verejnosť iných vekových skupín.

Tešíme sa na Vašu účasť

Kontakt: PhDr. Oľga Glosíková, DrSc., riaditeľka múzea tel.: +421 051 2453315, 0905 926 291 e-mail: olga.glosikova@snm.sk