Otvorenie novej expozície v Pamätnom dome Kálmána Mikszátha v Sklabinej

25. 5. 2021


SNM – Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku otvára 29. mája (v sobotu) 2021 o 11. hodine v Pamätnom dome Kálmána Mikszátha v Sklabinej vynovenú expozíciu s názvom Pod dáždnikom svätého Petra. Ústrednou témou expozície je láska k rodnej zemi a množstvo námetov inšpirovaných Polovcami, ktoré sa stali základom jeho spisovateľskej tvorby. 

Pamätný dom Kálmána Mikszátha sa nachádza v jeho rodnej dedine v Sklabinej, kde spisovateľ žil od roku 1853 a prežil viac ako dvadsať rokov svojho života, z toho desať práve v dnešnom pamätnom dome. Atmosféra domu a jeho niekdajšieho rodinného prostredia je pridanou hodnotou, ktorú návštevník nikde inde nenájde – a práve to robí výstavu skutočne jedinečnou. V dobe Mikszátha bola Sklabiná dvojjazyčnou dedinou, v ktorej sa hovorilo po slovensky aj po maďarsky. Toto bohatstvo a rôznorodosť sa prejavili v mnohých jeho dielach, keďže Mikszáth dôverne poznal obe kultúry. Práve na to sa snaží poukázať vynovená expozícia. 

Renovácii predchádzal rozsiahly výskum Dr. Mihálya Praznovszkého, Dr. Anny Kovácsovej a Gabrielly Jarábik. Okrem artefaktov z umeleckej zbierky Múzea kultúry Maďarov na Slovensku a ďalších slovenských múzeí budú súčasťou expozície aj fotografické dokumenty maďarských inštitúcií. Tvorcovia zahrnuli do novej koncepcie expozície okrem pamätného domu aj ďalších sedem autentických miest v obci, ktoré sú súčasťou deja Mikszáthových poviedok v zbierke Dobrí Polovci. Vizualizácia a realizácia expozície je výsledkom vynikajúcej práce kreatívnych štúdií TRIKK a MNUcreative v Dunajskej Strede (László Gocoň, Gergely Németh, Kálmán Tarr a Zoltán Németh). Pri vizuáloch kreatívny tím kládol dôraz na hravosť, farebnosť a prehľadnosť dosiahnutú prostredníctvom grafiky, interaktívnych prvkov a výstavných pomôcok. 

Obnovenie expozície sa uskutočnilo z príspevku zo štátneho rozpočtu a s podporou úradu štátneho tajomníka Ministerstva ľudských zdrojov pre kultúru v Maďarsku. 

Tešíme sa na návštevníkov novej expozície. 


Mediálni partneri SNM: 
Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk   Pravé slovenské