Poľovnícky deň Gejzu Andrássyho v Betliari

2. 9. 2021

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. 

V početných pohodlných apartmánoch kaštieľa prebývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách. Poľovačky na medvede, jeleniu zver, vlky či diviaky sa usporadúvali v betliarskych revíroch a v okolitých lesoch, ktoré obklopujú náš rozsiahly anglický park. V priestoroch kaštieľa Andrássyovcov v Betliari a depozitároch SNM – Múzea Betliar sa zachovala najrozsiahlejšia a najucelenejšia kolekcia pôvodných historických trofejí. 

V roku 1885 gróf Emanuel I. Andrássy založil v Betliari zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Jej základ tvorilo 16 jeleníc a 5 jeleňov privezených zo Zemplína. V rozširovaní zvernice pokračoval aj Emanuelov syn gróf Gejza I. Andrássy. Počas 2. svetovej vojny zvernica zanikla, ale Štátne lesy ju na tomto historickom mieste obnovili už v roku 1967. Zvernica v Betliari tak patrí medzi najstaršie v súčasnosti fungujúce zvernice na Slovensku a v roku 2019 bola zaradená medzi významné lesnícke miesta Slovenska. 

SNM – Múzeum Betliar v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského poľovníckeho zväzu Gemer Rožňava – Revúca, Obvodnou poľovníckou komorou Rožňava, Lesmi Slovenskej republiky š. p., odštepný závod Rožňava a Obcou Betliar usporiada 28. augusta už šiestykrát Poľovnícky deň v areáli historického parku kaštieľa.

PROGRAM:

10.00 Slávnostný poľovnícky sprievod a otvorenie Poľovníckeho dňa

11.00 Svätohubertovská omša

12.00 Odovzdávanie vyznamenaní „Za významné zásluhy o rozvoj Slovenského poľovníctva"

poľovníkom z regiónu Gemer

13.00 Ukážky poľovníckych signálov

13.30 Pasovanie nových poľovníkov, absolventov poľovníckeho kurzu

14.00 Vyhodnotenie prebiehajúcich súťaží poľovníckeho dňa

15.00 Ukončenie poľovníckeho dňa

SÚBEŽNE S PROGRAMOM BUDE PREBIEHAŤ:

• Ukážky sokoliarstva (sokoliarska skupina z Muráňa)

• Ukážky poľovníckej kynológie

• Výstavka poľovníckych trofejí z okresu Rožňava

• Atrakcie pre deti a súťaže

• Remeselnícky jarmok

Vstupy do kaštieľa sú organizované podľa návštevného poriadku múzea.

Ďakujeme, že počas pandémie COVID-19 dodržiavate bezpečnostné opatrenia.

Kontakt: Judita Krajčiová, 0918 686 634, judita.krajciova@snm.sk 

Mediálni partneri SNM 
logo Royhlasu a televízie Slovenska logo Tlačovej agentúry Slovenskej republiky logo portálu aktuality.sk