Poľovnícky deň Gejzu Andrássyho v Betliari

21. 6. 2022

Poľovnícky deň Gejzu Andrássyho v Betliari

Poľovnícky deň Gejzu Andrássyho v Betliari sa uskutoční 25. júna 2022, 10.00 h v parku kaštieľa Andrássyovcov v Betliari.

Kaštieľ v Betliari je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Nepostretol ho osud ostatných našich šľachtických rezidencií – jeho zariadenie nerozkradli, nebol prestavaný a prakticky od znárodnenia slúži účelom múzea. Všetko, čo sa v interiéroch nachádza, patrilo členom rodu Andrássy, ktorých považujeme za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí. V početných pohodlných apartmánoch kaštieľa prebývala aj spoločenská elita, zúčastňujúca sa na chýrnych betliarskych poľovačkách. Poľovačky na medvede, jeleniu zver, vlky či diviaky sa usporadúvali v betliarskych revíroch a v okolitých lesoch, ktoré obklopujú náš rozsiahly anglický park. V priestoroch kaštieľa Andrássyovcov v Betliari a depozitároch SNM – Múzea Betliar sa zachovala najrozsiahlejšia a najucelenejšia kolekcia pôvodných historických trofejí. V roku 1885 gróf Emanuel I. Andrássy založil v Betliari zvernicu pre jeleniu, danieliu a mufloniu zver. Jej základ tvorilo 16 jeleníc a 5 jeleňov privezených zo Zemplína. V rozširovaní zvernice pokračoval aj Emanuelov syn gróf Gejza I. Andrássy. Počas 2. svetovej vojny zvernica zanikla, ale Štátne lesy ju na tomto historickom mieste obnovili už v roku 1967. Zvernica v Betliari tak patrí medzi najstaršie v súčasnosti fungujúce zvernice na Slovensku a v roku 2019 bola zaradená medzi významné lesnícke miesta Slovenska. SNM – Múzeum Betliar v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského poľovníckeho zväzu Gemer Rožňava – Revúca, Obvodnou poľovníckou komorou Rožňava, Lesmi Slovenskej republiky š. p., OZ Východ a Obcou Betliar usporiada 28. augusta už siedmykrát Poľovnícky deň v areáli historického parku kaštieľa.

Program

10.00 Slávnostný poľovnícky sprievod a otvorenie Poľovníckeho dňa
11.00 Svätohubertovská omša
12.00 Odovzdávanie vyznamenaní „Za významné zásluhy o rozvoj Slovenského poľovníctva“ poľovníkom z regiónu Gemer
13.00 Pasovanie nových poľovníkov, absolventov poľovníckeho kurzu
14.00 Vyhodnotenie prebiehajúcich súťaží poľovníckeho dňa
15.00 Ukončenie poľovníckeho dňa

Súbežne s programom budú prebiehať

• Ukážky sokoliarstva • Výstavka poľovníckych trofejí • Atrakcie pre deti a súťaže • Oblastná výstava psov všetkých plemien • Špeciálna výstava duričov • Klubová výstava tatranských duričov • Remeselnícky jarmok • Súťaž vo varení guláša

Kontakt

Mail: judita.krajciova@snm.sk 

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk  #praveslovenske