Prehliadka vozidiel Citroën 2CV. Zraz historických vozidiel ,,Kačica“ na hrade Modrý Kameň

2. 9. 2021

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek hrad Modrý Kameň v spolupráci s Citroën 2CV Club Slovakia Vás srdečne pozývajú na Prehliadku vozidiel Citroën 2CV, ktorá sa uskutoční dňa 4. septembra 2021 o 10.00 h na hrade Modrý Kameň. 

,,Príbeh ,,kačky" sa začína písať v roku 1934, kedy je André Citroën (1878-1935), kvôli finančným ťažkostiam, donútený predať svoje fabriky konzorciu Michelin. Vedenia automobilky sa ujíma Pierre-Jules Boulanger (1885-1950), kolegami prezývaný PJB. Keď sa neďaleko mesta Clermont-Ferrand, ako jediný v aute, ocitá v zápche vozov, s ktorými sa roľníci ponáhľajú na trhy, uvedomuje si, že vo Francúzsku neexistuje vozidlo prístupné aj tým nižším vrstvám obyvateľstva. Preto v roku 1936 prichádza, podľa svojho hesla "dáždnik na štyroch kolesách", s požiadavkou zostrojiť TPV, čo znamená Trés (al. Toute) Petite Voiture - Celkom malé auto, ktoré má byť určené najmä chudobnejšiemu, na vidieku žijúcemu obyvateľstvu. Podľa PJB malo byť TPV schopné prepraviť dvoch gazdov a 50 kg zemiakov maximálnou rýchlosťou 60 km/h spotrebujúc 3 litre benzínu na 100 kilometrov. Na viac malo byť schopné prekonať rozorané pole s táckou vajec tak, aby sa ani jedno nerozbilo. Toto vozidlo malo byť jednoduchej konštrukcie a ľahko udržiavateľné, aby ho mohli používať aj nežné polovičky ťažko pracujúcich farmárov." 

Dňa 7. októbra 1948 na autosalóne v Paríži, odhaľuje Pierre-Jules Boulanger pred ohromenými zrakmi prezidenta Francúzska pána Vincenta Auriola a iných vládnych činiteľov nový Citroën 2CV type A.V júni 1949 sa spúšťa výroba 2CV type A v jedinom prevedení a jedinej ponúkanej farbe – šedá, tempom 4 vozidiel za deň, v novembri sú autá dodané prvým šťastným zákazníkom. Dopyt je obrovský, čakacia doba sa postupne predĺži až na 6 rokov! Veľká kapitola automobilových dejín sa skončila dňa 27. júla 1990. O štvrtej hodine popoludní schádza za zvuku fanfár v portugalskej Mangualde z pásov posledná z 5 114 968 kačíc.... 

Tešíme sa na Vás! 

Kontakt:

Dáša Ďuríková,
dasa.durikova@snm.sk, 

Mgr. Radoslava Takáčová,
radoslava.takacova@snm.sk,

Zdroj: http://www.2cvclub.sk/historia.htm 

Mediálni partneri SNM: 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk