Putovná výstava ilustrácií Andersenových rozprávok

4. 11. 2022

Putovná výstava ilustrácií Andersenových rozprávok

V SNM – Múzeu rusínskej kultúry sa 10.11.2022 o 10.00 h uskutoční vernisáž ilustrácií Putovnej výstavy Andersenových rozprávok. Pripravilo ju Občianske združenie molodŷ.Rusynŷ, ktoré pred rokom knihu H.CH.Andersen – Rozprávky vydalo v rusínskom preklade.. Je to prvé dielo svetovej literatúry preložené do spisovného rusínskeho jazyka na Slovensku. Zároveň sa rusínčina zaradila  medzi viac ako 150 jazykov, do ktorého bol tento trvalý poklad svetovej literatúry preložený. 

Z najznámejších rozprávok si tu detský čitateľ nájde Škaredé káčatko, Princeznú na hrášku, Snehovú kráľovnú, Malú morskú vílu, Statočného cínového vojačika či Dievčatko so zápalkami. Rozprávky nie sú len krásnymi príbehmi, ale obsahujú aj nadčasové morálne ponaučenia aktuálne pre každú dobu a nie sú určené len pre deti, ale aj pre dospelých. 

S nápadom na vydanie klenotu svetovej literatúry prišla v rámci o. z. molodŷ.Rusynŷ Lýdia Budayová, ktorá je zároveň editorkou tejto knihy. Do rusínskeho jazyka boli rozprávky preložené cez slovenský jazyk na základe prekladu už zosnulého Milana Žitného, uznávaného škandinavistu a germanistu. Väčšinu rozprávok preložila Anna Kuzmiaková (zodpovedná aj za jazykovú korektúru), ďalšou prekladateľkou je Alena Jancurová. Knihu spestrujú celostránkové ilustrácie od Jána Kurinca, ktorý žije v Nitre, ale z maminej strany pochádza z Kamienky. O kvalite jeho výtvarného prejavu svedčí aj fakt, že v roku 2021 reprezentoval Slovensko na celosvetovej súťaži Bienále ilustrácii Bratislava. 

Súčasťou vernisáže bude aj dramatizované čítanie Andersenovej rozprávky " Niečo". 

Viac info 

Mgr.art. Jana Truščinská, kultúrno – propagačná manažérka SNM – MRK v Prešove
tel.: +421 911 705 799, email: jana.truscinska @snm.sk
www.snm.sk

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska  Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk