Seredské svedectvá

24. 1. 2019


Dňa 28. januára 2018 sa v priestoroch Slovenského národného múzea-Múzea židovskej kultúry, Múzea holokaustu v Seredi za účasti autora uskutoční vernisáž výstavy fotografií Jaroslava Žiaka s názvom Hrdinovia. Prinášado tvárívpísanévýpovede ľudí, ktorí prežili holokaust. Prekvapuje jednoduchosťou okamihu a reportážnou strohosťou bez štylizácie. Kúzlom momentu, nemanipulovanými fotografiami z pietnych akcií a iných verejných príležitostí ponúka ich hrdinstvo jedinečným spôsobom.

Expozícia zachytáva portréty ľudí zhromažďovaných a odvážaných na smrť v nacistických koncentračných táboroch, ktorí dokázali prekonať nepredstaviteľné a prežili.Autorzozbieraluž takmer štyri stovky portrétov ľudí.Prežili koncentračné tábory,alebo bojovali v Slovenskom národnom povstaní. Fotografuje ich na pietnych slávnostiach pripomínajúcich vojnu a jej tragédie.Snaží satak pre budúcnosť uchovať tváre tých, ktorí môžu svedčiť o nepredstaviteľnej krutosti. Pamätníci sa v galériiz jeho portrétov pozerajú priamo na návštevníkov: „Mojou hlavnou témou sú ľudia, ich tvár a jej premena. Portrét považujem za výnimočnú možnosť, ako vypovedať o človeku.",vysvetľuje fotograf. Žiak ponúka variantu oral history.Na rozdiel od zaznamenávaniaobsiahlych rozhovorov s pamätníkmi vojnovej brutality sa obmedzuje len na úspornú textovú informáciu a všetko ostatné ponecháva obrazu. „Namiesto individuálneho príbehu, ktorý nedokážeme zo snímkyodčítať, sa zameriavam na obhajobu konceptu hrdinstva, pretože ho potrebujeme. Hrdinstvo môže mať rôzne podoby, ale je kľúčové pre zachovanie morálneho zdravia spoločnosti. Podstatnejšie pre mňa než utrpenie,ktoré portrétovaní prežili, je že sa nevzdali.Svojim vzopretímdokázali, že nacisti s ich teóriou nadrasyboli porazení. A každým dňom ich života navyše sú denno-denne nanovo porazení aj ich tyrani.", dodáva autor. 

Jaroslav Žiak je absolventom Katedry vizuálnych médií VŠVU. Venuje sa čistej, nemanipulovanej fotografii v prostredí ateliéru, i v exteriéri. Pre jeho tvorbu sú typické paralelne realizované dokumentárne a portrétne projekty, na ktorých pracuje dlhodobo a systematicky. Od roku 1999 pôsobí ako pedagóg odborných predmetov na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave na oddelení fotografie. Vystavuje doma i v zahraničí,je členom Združenia slovenských profesionálnych fotografov. 

Vernisáž je súčasťou série podujatí, ktoré Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu.27.01.1945 bol oslobodený najväčší nacistický koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, preto OSN tento deň vyhlásila za pamätný deň obetí jedného z najstrašnejších ľudských vynálezov.Spomienková séria je zároveň jedným z vrcholov činnosti múzea. 

Prvé z podujatí sa bude konať 26. januára, kedy počas zimných hier Maccabi na Štrbskom Plese vystúpi vedúci múzea Martin Korčok s prednáškou Postavenie Židov na Slovensku v období druhej svetovej vojny.Hrdinovia, výstava fotografií Jaroslava Žiaka zachytávajúca portréty tých, ktorí prežili útrapy druhej svetovej vojny, je v poradí druhým podujatím Múzea holokaustu v Seredi. V spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave ďalej pracovníci múzea pripravili prednášku historika Pamätníka Auschwitz a premietanie filmu Portrétistapre študentov vybraných stredných škôl a gymnázií. Dej filmu je príbehom fotografa WilhelmaBrasseho.Ten na území okupovaného Poľska musel pre SS fotografovať väzňov, súkromné stretnutia dôstojníkov SS a ich rodiny, či portréty politických väzňov do kartoték. Hovorí o ľuďoch, ktorí mali na starosti mučenie, o ich praktikách ale aj o bežných jednotlivcoch, ktorých stretával na ich ceste na smrť. Najvýraznejšie si pamätá na oči, z ktorých vyžaroval strach, hrôza i beznádej. Prednáška a premietanie sa uskutočnia30. januára v prednáškovej miestnosti múzea o 10:00 a budú prístupné aj pre širokú verejnosť.Posledným spomienkovým podujatím bude premietanie štyroch krátkych filmových dokumentov Seredské svedectvá, ktoré sa uskutoční v spolupráci s Filozofickou fakultou Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach a Združením Ester 7. februára o 17:00 na rektoráte v historickej aule univerzity. „Popri všetkých faktoch a vedeckých výskumoch je práve osobná ľudská výpoveď jedinou cestou k pochopeniu, čo všetko museli prežiť. Príďte prosím zdieľať ich osud, pretože čím menej hlasov vypovedajúcich o ľudskej krutosti zostáva, tým ďalej musí ich posolstvo zájsť" hovorí spoluautor filmov Martin Korčok. Podujatie je venované pamiatke Juraja Szánta (1919 – 2018), jedného z účinkujúcich. 


Mediálni partneri SNM: