Slovenské národné múzeum oslavuje 120 rokov

5. 12. 2013

Slovenské národné múzeum oslavuje 120 rokov

Tlačová správa, 3. december 2013, Bratislava

Slovenské národné múzeum oslavuje 120. výročie

Slovenské národné múzeum oslavuje významné jubileum. Na najnovšej výstave s názvom 120 rokov Slovenského národného múzea ponúka nahliadnutie do svojej bohatej histórie a zbierok. Návštevníkom predstaví najzaujímavejšie a mimoriadne cenné predmety a exponáty, medzi nimi aj hodnotný herbár lietajúceho mnícha Cypriána, generálsku čiapku M. R. Štefánika, cenné paleontologické nálezy, ale aj imitácie pracovne archeológia či prírodovedca.

Výstava 120 rokov Slovenského národného múzea sa usiluje v názornej skratke priblížiť peripetie dejinného vývoja múzea až po súčasnosť. Expozícia v sebe spája prezentáciu najhodnotnejších zbierkových predmetov múzea, hodnotné artefakty ako napríklad najstarší herbár na Slovensku - herbár lietajúceho mnícha Cypriána, druzu minerálu so zlatom z Kremnice či mimoriadne cenné paleontologické nálezy, ale aj ukážky z najväčšej zbierky vtáčích vajec na Slovensku. Bohato sú zastúpené aj zbierky z archeológie či etnografické zbierky. Výber predmetov na výstavu bol mimoriadne náročný, keďže kompletná zbierka SNM sa skladá z takmer 4 miliónov zbierkových predmetov.

„Slovenské národné múzeum je obrovská inštitúcia s bohatou históriou a pôsobením po celom Slovensku. Som hrdý na to, že sa nám podarilo pripraviť výstavu ku jej 120. výročiu, ktorá prináša do Bratislavy cenné a návštevnícky zaujímavé zbierky z celého Slovenska. Počas dvanástichmesiacov jej otvorenia si medzi exponátmi budú môcť návštevníci pozrieť raritné predmety – ako napríklad 3000 rokov starý egyptský sarkofág, generálsku čiapku M. R. Štefánika či originálne poznámky a autogram Eugena Suchoňa ku opere Krútňava,“ prezradil o výstave PaedDr. Rastislav Púdelka, generálny riaditeľ Slovenského národného múzea.

Slovenské národné múzeum plní svoje poslanie aj vďaka silným partnerom, ako je Poštová banka, ktorá inštitúciu podporuje už siedmy rok. Generálny riaditeľ banky Marek Tarda je na toto partnerstvo osobitne hrdý a v očakávaní, čo ďalšie roky spolupráce prinesú: „Som nesmierne rád, že my ako tradičný slovenský bankový dom, máme možnosť pomôcť a postarať sa o udržiavanie kultúrneho dedičstva Slovenska. Skutočne nám nie je jedno, či ho budú mať možnosť zažiť aj ďalšie generácie. Už teraz sa teším na najbližšie návštevy týchto unikátnych pamiatok, ktoré kvitnú aj vďaka Poštovej banke.

Výstava 120 rokov Slovenského národného múzea je prístupná verejnosti od 5. decembra 2013 do 30. novembra 2014 v priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave na Vajanského nábreží.