Štýl a móda 60. rokov

1. 1. 2013

Štýl a móda 60. rokov

Od začiatku februára je v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave otvorená úplne nová výstava, Štýl a móda 60. rokov.

SNM ňou priblížuje dennú realitu na Slovensku, v bývalom Československu 60. rokov 20. storočia, prostredníctvom vybraných stránok súkromnej sféry života obyvateľov. Ambíciou výstavy je predstaviť to najpríznačnejšie, čo oblasť štýlu a módy tohto obdobia v slovenskom kontexte reprezentovalo. Výstava má charakter múzejnej prezentácie, a zakladá sa na rozprávaní vecí. Predstavuje predmety, ktoré sa v každodennom živote 60. rokov mohli bežne objavovať.

Výstavu tvorí niekoľko tematických okruhov – byt a bývanie, odev a móda, dekoratívne a úžitkové umenie, priemyselný dizajn domácej techniky, zábava a voľný čas (zberateľstvo, bigbít, rodinná dovolenka, tramping). Osobitný priestor je venovaný autorskému filmovému plagátu československej novej vlny 60. rokov. Zastúpenie jednotlivých tematických okruhov bolo vo významnej miere dané dostupnosťou predmetov. S výnimkou časti exponátov z fondov múzeí Slovenského národného múzea a Slovenského centra dizajnu, vystavované predmety a dokumenty pochádzajú zo súkromných zbierok. Autori vidia hlavný prínos výstavy v sprostredkovaní autentických predmetov z daného obdobia novodobých dejín čo najširšej verejnosti. Medzi najzaujímavejšie vystavené exponáty patrí skúter Manet, Jawa 21 (Pionier), hudobné nástroje bigbítu, vitrína s gitarami, alebo diorámy, prehliadky bytového dizajnu. Na výstave nájdete aj množstvo dekoračných predmetov zo sklad, dreva, či porcelánu. Tiež predmety z oblasti elektronického dizajnu ako magnetofóny, rádiá, či kuchynské spotrebiče. Patrónkou celej výstavy je speváčka Marcela Laiferová, ktorá práve v 60. rokoch začínala svoju kariéru. Do výstavy darovala dvoje zo svojich šiat. V jedných z nich dokonca získala Bratislavskú lýru. Práve táto cena je tiež súčasťou výstavy.

Príďte nahliadnuť do nedávnej minulosti do Slovenského národného múzea, na výstavu Štýl a móda 60. rokov. Výstava potrvá do 15. septembra 2013.

60. roky

Desaťročie, v ktorom Komunistická strana Československa stratila absolútnu kontrolu nad spoločnosťou, prinieslo okrem politického uvoľnenia, aj nevídané oživenie spoločenského a občianskeho života. Kritiku pomerov a snahu o reformu striedal rozmach intelektuálnej a umeleckej tvorivosti v kultúre a umení. Množstvom vynikajúcich diel nadobudli 60. roky legendárny rozmer, invenčnosť tejto dekády sa doposiaľ nezopakovala.

Stalinistický diktát sa skončil a československá štátna moc sa už nesnažila tvrdo kopírovať sovietske vzory pri formovaní životného štýlu svojho obyvateľstva. Životná úroveň rástla, avšak ľuďom, ktorí boli považovaní za odporcov režimu, bola účasť na tomto vývoji a prosperite, odopieraná.

Rivalita Východu a Západu sa preniesla aj do súperenia v každodennej spotrebiteľskej sfére. Pančušky, mixéry, práčky, umývačky riadu, pohodlie, holiace strojčeky, súkromie vlastného bytu, dezodoranty a voňavky, mrazené potraviny a polotovary, džínsy, žuvačky a platne, platne, platne. Niečo z toho v Československu úplne chýbalo, na iné si obyvatelia museli ešte zopár rokov počkať. A to, čo aj existovalo, sa veľmi ťažko zháňalo. Produkcia spotrebného priemyslu zaostávala za vývojom vyspelých krajín Európy, nehovoriac o USA.

Politické uvoľnenie v prvej polovici 60. rokov, pootvorilo dvere svetovým módnym trendov, bigbítu, zahraničným časopisom. No moderný životný štýl sa zdôrazňoval aj v našich časopisoch o bývaní a móde (Tvar, Domov, Žena a móda) Počas celých 60. rokov prenikali do Československa západné vzory mládežníckej kultúry a rôzne podoby kontrakultúr a subkultúr, akými boli bítnici či v druhej polovici 60. rokov hippies. Mladá generácia sa v Československu, tak ako v iných častiach sveta, snažila nasledovať tieto trendy. Mnohí ľudia mali možnosť prvýkrát vycestovať na Západ na dovolenku, študijný pobyt alebo brigádu. Západ zažíval tlak masových politických hnutí, ktoré boli zamerané proti vojne vo Vietname a atómovému zbrojeniu, za občianske práva, za svetový mier atď. I keď mnohí tieto dramatické udalosti a spoločenské procesy 60. rokov náruživo sledovali, v rámci socialistického Československa sa do nich nebolo možné zapojiť. Zásadne odlišné politické a ekonomické pomery, v ktorých sa mládež nachádzala na Západe a v socialistickom Československu tak často spôsobili, že tieto hnutia a trendy boli napodobňované len povrchne, v podobe módnych prejavov, ktoré so sebou tieto hnutia niesli. Príbeh Československa 60. rokov, oslneného dočasným uvoľnením politických pomerov, skončil náhle obsadením vojskami armád Varšavskej zmluvy.