Terra Viridis - Výstava fotografií divých zvierat z tropických oblastí sveta

26. 6. 2014

Terra Viridis - Výstava fotografií divých zvierat z tropických oblastí sveta

Výstavu viac ako päťdesiatich veľkoformátových fotografií Ondřeja Prosického a Petra Bambouska s názvom Terra Viridis budú môcť návštevníci vidieť v Slovenskom národnom múzeu v Bratislave od 5. septembra do 31. októbra 2014.

Spoločnou témou fotografií sú divé zvieratá žijúce v tropických oblastiach sveta. Obaja autori sa fotografovaniu v trópoch cielene venujú dlhé roky a vystavované fotografie boli urobené v rokoch 2010 - 2014. Napriek tomu, že sú motívy fotografií podobné, obaja autori zachytávajú zvieratá vo voľnej prírode rôzne. Ondřej so snahou o pútavé zaznamenanie správania zvierat v prirodzenom prostredí, Petr s brilantným citom pre harmonickú kompozíciu a súhru farieb. Svojimi fotografiami tak prezentujú život v trópoch vo všetkých jeho podobách.
Už samotný názov výstavy - Terra Viridis, môže veľa napovedať. Slová Terra (zem) a Viridis (zelená) presne charakterizujú prostredie, v ktorom boli vystavené fotografie urobené.
Fotografie vznikali v mokradiach, tropických lesoch, na morských pobrežiach a v hmlistých horách na území štátov Ekvádor, Belize, Kostarika, Panama, Brazília, Guatemala, Trinidad a Tobago, Zimbabwe, Gambia, Thajsko, Srí Lanka, Indonézia a Malajzia.
Na výstave je tak možné uvidieť rôzne formy života, od najdrobnejšieho hmyzu cez obojživelníky a plazy až k vtákom a cicavcom. Dôraz je potom kladený na témy, ku ktorým majú autori najbližšie - Ondřej miluje kolibríky a Petr najradšej fotografuje plazy.

Hlavným zmyslom spoločného projektu je predstaviť divé zvieratá v trópoch záujemcom o prírodu a priblížiť tak život v miestach, ktoré sú veľakrát ohrozené činnosťou človeka.
Na výstave tak uvidíte fotografie z ostrova Borneo, kde v posledných rokoch vďaka rozširovaniu plantáží palmy olejnej rýchlo miznú pôvodné pralesy, ktorý je domovom množstva unikátnych druhov zvierat. Druhým príkladom môžu byť cicavce v kostarickom Národnom parku Manuel Antonio, ktoré vďaka nadmernej návštevnosti rýchlo strácajú svoje prirodzené správanie.
Významnou pohnútkou pre vznik fotografií je prostý fakt, že Ondřej aj Petr tropickú prírodu milujú a nedokážu si predstaviť dlhší čas bez návratu do miest, kde sa obaja cítia najlepšie.

Premiéra výstavy v bratislavskom Slovenskom národnom múzeu je predovšetkým poďakovaním autorov všetkým priaznivcom na Slovensku. Napriek tomu, že svoje fotografie veľakrát samostatne prezentovali okrem Česka aj v Nemecku, Belgicku, Taliansku, Číne alebo v Poľsku, na Slovensku zatiaľ nikdy. Akcia je tak aj výbornou príležitosťou k stretnutiu.
Výstava Terra Viridis by nemohla vzniknúť bez pozvania zo SNM-Prírodovedného múzea v Bratislave a bez spolupráce s partnermi, ktorí sa rozhodli výstavu podporiť.

Výstava: Terra Viridis
Miesto konania: SLOVENSKÉ NÁRODNÉ MÚZEUM-PRÍRODOVEDNÉ MÚZEUM, Vajanského nábr. 2, BRATISLAVA
Termín: 5. 9. – 31.10. 2014, vernisáž 4. 9. 2014
Autori: Ondřej Prosický | Petr Bambousek
O výstave: www.terraviridis.cz, www.terraviridis.skOndřej Prosický | www.naturephoto.cz
Autor študoval geológiu na Prírodovedeckej fakulte Karlovej Univerzity v Prahe a na Vysokej škole banskej v Ostrave. Od ciest za aktívnymi sopkami a štúdia odľahlých národných parkov sa v roku 2004 dostal až k intenzívnemu fotografovaniu div(ok)ej prírody. Inžinierskej geológii sa aj naďalej profesne venuje, na cestách za fotografovaním prírody však trávi až tri mesiace v roku.
Vo svojej tvorbe sa zameriava na fotografovanie živej prírody. Na snímkach chce nápadito zaznamenať správanie zvierat v ich prirodzenom prostredí. Pri cestách za prírodou navštívil väčšinu miest kontinentálnej Európy, južný Atlantik, Arktídu, Afriku, Áziu a do tropických oblastí Strednej a Južnej Ameriky sa vracia fotografovať zvieratá každoročne. V Česku sa okrem fotografovania intenzívne venuje popularizovaniu živej prírody a upozorňuje na problémy, spojené s rozmachom fotografovania prírody nielen v chránených oblastiach a národných parkoch.
K jeho klientom patria nakladateľstvá a vydavatelia časopisov, reklamné agentúry i správy národných parkov. V roku 2006 naviazal tesnú spolupráci s českým zastúpením firmy Canon, ktorá ho pri jeho fotografických cestách aktívne podporuje. Svoje zážitky a skúsenosti z prírody pravidelne publikuje v článkoch a na prednáškach. Autor od roku 2006 pravidelne organizuje fotografické workshopy v Českej republike i v trópoch Strednej Ameriky, ktoré sú zamerané na fotografovanie zvierat, krajiny a makrofotografií rastlín.
Publikačná činnosť: Outdoor, Příroda, Koktejl, Květy, Photo Life, Naše příroda, Ptačí svět, Ekolist, Outside, Exota, FOCUSmagazine, Digitální fotomagazín, Šumava, Moje země, Travel Focus, MF Dnes, FotoVideo, Lidé & hory, OutdoorGuide, Lesnická práce, Krkonoše a Jizerské hory, Svět myslivosti, Ochrana přírody, 100+1.
Vybrané ocenenia: 2007 – BBC Wildlife Photographer of the Year 2007, finále, Londýn 2009 – člen Asociácie profesionálnych fotografov Českej republiky, Praha 2011 – titul QEP (Qualified European Photographer), Brusel 2011 – FEP European Landscape Golden Camera 2011, Brusel 2012 – cena Trigema, Czech Press Photo 2012, Praha

Petr Bambousek | www.sulasula.com
Autor sa začal intenzívne venovať fotografii prírody pri prvej ceste do trópov v roku 2002. Vtedy strávil mesiac v Kostarike a prvý krát pocítil mámivé kúzlo trópov. Od tej doby venuje všetok svoj voľný čas fotografii prírody a do trópov sa vracia pravidelne. Aktuálne je fotografom na plný úväzok. Behom posledných 10 rokov navštívil radu krajín tropickej Ázie a Ameriky. S obľubou sa vracia do zaujímavých destinácií, a tak opakovane navštívil Panamu, Belize či Thajsko. V posledných rokoch sa často vracal na tajomný ostrov Borneo, ktorý ho úplne očaroval.
Vo svojej tvorbe sa snaží zachytiť celú rozmanitosť navštívených biotopov bez priamej orientácie na fotografie vtáctva či hmyzu. Vďaka dlhoročným skúsenostiam organizuje fotografické expedície pre záujemcov z Českej aj Slovenskej republiky. O svoje znalosti a zážitky sa delí na častých besedách a kurzoch. V roku 2012 vydal niekoľkohodinové video Tutoriály, ktorými úspešne pomáha začínajúcim fotografom s úpravami fotografií v programoch Photoshop a Lightroom.
Jeho snímky môžete vídať v knižných publikáciách o prírode a časopisoch, venovaných cestovaniu a fotografii. Mnohé z nich pomáhajú v osvetovej činnosti organizáciám, ktoré sa venujú ochrane tropickej prírody. V roku 2014 chystá vydať rozsiahlu e-knihu o prírode Bornea.
Publikačná činnosť: Koktejl, Příroda, Lidé a Země, Akvárium-Terárium, Focus Magazine, SAM Magazine, Photo Life, knihy o přírodě
Vybrané ocenenia: 2008 – Digital Camera World Photographer, 3 snímky v TOP 10, Londýn 2009 – Sony World Photography Awards, 1 snímok v TOP 10 2012 – Sony World Photography Awards, 2 snímky Commended 2012 – Zlatý jelen, 2. miesto 2013 – Slideshow Awards, 1. miesto, Praha


Ondřej Prosický, Kapybara (Hydrochoerus hydrochaeris), Brazília
Petr Bambousek, nosorožtek (Chalcosoma atlas.), Borneo