Vianoce v múzeu

16. 12. 2022

Vianoce v múzeu

Od malička máme radi príbehy a tie najkrajšie sú predsa vianočné – plné radosti, smiechu a so šťastným koncom. Aký by mohol byť napísaný tohtoročný vianočný príbeh a aké by niesol posolstvo? Pre mnohých by bol poznačený hrôzou vojny, ktorá akosi nepatrí do dnešného moderného sveta, ale, bohužiaľ, je jeho súčasťou. Ozbrojené konflikty v rôznych kútoch sveta, ale aj časté útoky na sociálnych sieťach, nespokojnosť v nás samotných, keď dennodenne bojujeme s problémami, majú svoje dôsledky, priamo aj nepriamo zasahujú ľudské životy. Pred týmito problémami nemôžeme zatvárať oči. Máme len jeden svet a sme v tom všetci spoločne. Proti akejkoľvek vojne sa dá bojovať len opačnými zbraňami a tými sú láska, dobro, porozumenie a mier. 

Vianoce v SNM – Múzeu ukrajinskej kultúry vo Svidníku už majú svoju tradíciu, ktorú zachovávame. Tohtoročné sa budú líšiť od predchádzajúcich. Atmosféru múzejného vianočného obdobia umocníme príbehom, v ktorom hlavné postavy budú deti z rôznych kútov Ukrajiny, ktoré sa spoznali na Slovensku, vo Svidníku. Pokojne prežité detstvo s bohatými zážitkami je tým najlepším základom pre šťastnú budúcnosť. Dnešné deti sú veľmi inteligentné, rozhľadené a odvážne, ale zároveň citlivé. Vianoce nám ponúkajú priestor na to, aby sme boli pri nich aj srdcom, venovali im naplno svoj čas, zdieľali s nimi ich svet. Preto pracovníci múzea spoločne s koordinátormi organizácie Človek v ohrození pripravili pre deti program pod názvom Vianoce v múzeu, ktorý, veríme, v nich zanechá nezabudnuteľné spomienky na vianočné sviatky prežité na Slovensku. Skutočnú hodnotu majú sviatočné chvíle v kruhu najbližších, a tak sa k nám pridajú aj ich mamičky, aby sme si spoločne užili vzájomnú blízkosť. Naši predkovia nám zanechali krásne dedičstvov podobe vianočných zvykov a tradícií. Je veľmi dôležité rozprávať deťom o tradíciách svojej krajiny, aby o nich vedeli porozprávať iným. Formovať k nim už v detstve úctu, aby boli na ne hrdé. Veď jedným z tradičných vianočných zvykov je na stole pripravený tanier pre pocestného. Pozvať k štedrovečernému stolu niekoho osamelého či človeka v núdzi bolo také ľudské. Tento náš tanier nezostane prázdny. Obdarujeme, nasýtime aj my našich hostí tradičnými jedlami severovýchodného Slovenska. Nebude chýbať „mačanka“, „bobaľky“, „slyvčanka“ a i. Upečieme spolu s deťmi vianočné oblátky, ozdobíme medovníčky... Stredobodom bude živý stromček a jeho spoločná výzdoba ručne vyrobenými vianočnými ozdobami. Nesmie chýbať zábava a smiech, básnička pri vianočnom stromčeku, spev, hudba, tanec, vianočné príbehy a rozprávky. 

Hlavné tohtoročné múzejné vianočné posolstvo je predovšetkým mier, ale aj vzájomná láska, porozumenie, rešpekt, viera v silu a víťazstvo dobra a pravdy. 

Program pod názvom Vianoce v múzeu sa uskutoční 22. 12. 2022 o 15.30 h v priestoroch SNM – MUK, Centrálna 258, Svidník. Podujatie sa koná v rámci sprístupnenia slovenských múzeí občanom Ukrajiny. 

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk