Víkend otvorených parkov a záhrad

27. 5. 2022

Muzeálna záhrada pri Slovenskom národnom múzeu v Martine ožije ďalším ročníkom Víkendu otvorených parkov a záhrad. Podujatie sa uskutoční v sobotu 4. júna 2022 od 11.00 do 17.00 h. 

Počas sobotného popoludnia si budete môcť vychutnať komentované prehliadky záhrady s odborníkom, ktorý Vás zoznámi s históriou tretej najstaršej botanickej záhrady na Slovensku a s jej rastlinnými obyvateľmi. Komentované prehliadky trvajú približne hodinu a budú sa začínať o 12.00, 14.00 a 16.00 h. 

Okrem toho budete môcť obdivovať mäsožravé rastliny, orchidey či kaktusy na predajnej výstave. Ich pestovatelia Vám dajú dobré rady pri ich pestovaní. Na podujatí nájdete aj výstavu preparovaného hmyzu a motýľov. Aktuálne kvitnúce rastliny spoznáte s múzejným botanikom. 

Pre najmenších návštevníkov budú pripravené tvorivé dielne a aktivity, o ktoré sa postará OZ Turiec pre deti. 

Poznáte "plant swap"? Pri výmene rastlín môžete obohatiť svoju domácu flóru o nové kúsky, ktoré si môžete vymeniť s ostatnými návštevníkmi. Pripravená bude aj minivýstava fosílií rastlín a knižná burza. 

Viac ako 500 záhrad nachádzajúcich sa v 23 európskych krajinách otvára svoje brány od piatka 3. júna do nedele 5. júna 2022, aby spoločne oslávili význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť. Množstvo európskych parkov a záhrad, otvorených výnimočne na víkend Rendez-vous aux jardins (Stretnutie v záhradách – Víkend otvorených parkov a záhrad na Slovensku)  ponúka príležitosť objavovať jedinečnosť a veľké bohatstvo záhrad a parkov v Európe. 

Témou XIV. ročníka je zmena klímy, ktorej čelia aj parky a záhrady. Organizátor podujatia na Slovensku, Národný trust n. o. pripomína, že parky a záhrady plnia nenahraditeľnú funkciu v čase klimatických zmien a zároveň sú aj samé týmito zmenami vo veľkej miere dotknuté. Úprava palety rastlín, zmena rytmu ročných období, skoré kvitnutie, výskyt nových parazitov atď. sú témy, o ktorých sa v posledných rokoch stále viac diskutuje. Vzhľadom na meniace sa podnebie musia záhradníci podstatne upravovať svoje pracovné postupy. Je dôležité, aby sa v mestách, kde parky a záhrady pomáhajú bojovať proti tepelným ostrovom, zavádzali programy obnovy vegetácie (výsadba mestských lesov, tvorba nových zelených plôch, revitalizácia školských záhrad a ihrísk atď.). 

Tešíme sa na Vás v múzejnej záhrade! 

Kontakt pre bližšie informácie

Ing. Martin Cirbus
tel: 043/ 24 58 113
e-mail: martin.cirbus@snm.sk 

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk