Vukovar

24. 2. 2022

Nová výstava v SNM – Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku 

Slovenské národné múzeum – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku pripravilo v mesiaci marec 2022 výstavu doteraz nepublikovaných fotografií Petra Leginského o meste Vukovar počas chorvátskej vojny za nezávislosť (1991 – 1995). Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v utorok 1. marca 2022 o 17:00 h vo výstavných priestoroch múzea na Istrijskej ulici 68 v Bratislave. Pre verejnosť bude výstava prístupná od 2. marca do 26. mája 2022. 

Na jeseň v roku 2021 sme si pripomenuli 30. výročie obliehania a pádu chorvátskeho mesta Vukovar počas vojny za nezávislosť. Udalosti sa neskôr zapísali do dejín ako Bitka o Vukovar. Trvala 2 mesiace, 3 týždne, 3 dni a proti sebe stálo 1800 vojakov Chorvátskej národnej gardy a 36 000 príslušníkov Juhoslovanskej ľudovej armády. 

Na týchto miestach hrôzy sa v novembri 1991 nachádzali publicista Peter Kubínyi a fotograf Peter Leginský. Slovami pána Kubínyiho: „Hovorilo sa o tisícoch mŕtvych, varovali nás, aby sme tam nešli. Možno sme mali vtedy viac odvahy ako rozumu, varovania sme nebrali na vedomie. Ani prvé zvláštne znamenia: keď sme odbočili v meste Šid smerom na Vukovar, na ceste sme nestretli jediné auto a nevideli sme jediného vtáka. Tak, ako sme potom v meste nevideli ani jediný dom, ktorý by nebol, ak nie zrútený, tak aspoň poškodený. 

Po uliciach sa bezcieľne motalo zopár ľudí, niektorí sa prehrabávali v troskách, do reči im veľmi nebolo. Starý muž na dunajskom nábreží sa rozhovoril o druhej svetovej vojne, bojoval v nej, ale Vukovar bol vraj ešte horší. Zahynulo 1700 civilistov, 300 ľudí je aj dnes, po 30 rokoch, nezvestných. Zmizli zo sveta ako niekdajší Vukovar, kde vedľa seba stáročia žili Srbi a Chorváti. Zostala iba rozstrieľaná vodárenská veža, memento nezmyselnosti vojny nad mestom, ktoré sa dodnes spamätáva z tých 87 čiernych dní svojej histórie." 

Výstava prostredníctvom čiernobielych fotografií sprostredkuje návštevníkom autentickú atmosféru, ktorá panovala bezprostredne po ukončení bojov v meste Vukovar. 

Viac info 

PhDr. Andrej Solár 
riaditeľ múzea 

SNM – Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku
Istrijská 68
841 07 Bratislava – Devínska Nová Ves 
andrej.solar@snm.sk
+421 2 204 93 101 
www.snm.sk/mkchs

Mediálni partneri SNM

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk Informačný magazín Bratislavy