Vyšívané objatie

18. 5. 2022

Ukrajinci celého sveta si vždy v 3. májový štvrtok obliekajú typické vyšívané košele a blúzky s cieľom zachovať pradávnu tradíciu odievania predkov a zároveň prejaviť svoj patriotizmus. Deň vyšívanky je obľúbeným a originálnym ukrajinským sviatkom.

Slovenské národné múzeum (SNM) – Múzeum ukrajinskej kultúry pozýva pri príležitosti spomenutého sviatku na netradičné podujatie, ktoré sa bude konať 19. mája 2022 o 10.30 h v areáli národopisnej expozície v prírode (skanzene) SNM – MUK za účasti komisára Slovenských rekordov Igora Svitka.

Účastníci, ktorí prídu vo vyšívaných košeliach, folk tričkách a pokojne aj v kompletnom kroji – jednoducho „na ľudovú nôtu“, majú vstup voľný! 

„Slovenské národné múzeum jednoznačne odsudzuje neodôvodnený akt vojenskej agresie Ruskej federácie na Ukrajine. Pozývame všetkých, aby prišli spoločne s nami vyjadriť spolupatričnosť a podporu našej susednej krajine a jej obyvateľom,“ vyjadril sa generálny riaditeľ SNM Branislav Panis.

Pridajte sa k múzejníkom zo Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku, nadšencom ľudového odevu a ukrajinských vyšívaniek a zapojte sa do spoločného Flash Mobu pod názvom Vyšívané objatie.

Zároveň vyzývame kolegov z iných múzeí v rámci SNM zapojiť sa do našej výzvy a zaslať nám kolektívne fotografie. Urobme spoločne niečo ľudské, zaujímavé a užitočné.

A nezabudnite! Aj s Vašou pomocou sa Flash Mob Vyšívané objatie možno zapíše do Slovenských rekordov...

Tešíme sa na Vás!

SNM – MUK

Viac informácií

miriam.bozikova@snm.sk, prípadne telefonicky na 0907 475 638 

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk