Výstava Ján Čalovka - dizajnér, ktorý predbehol dobu

28. 1. 2022

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás srdečne pozýva na výstavu Ján Čalovka – dizajnér, ktorý predbehol dobu.

Ján Čalovka (1936 – 2011) bol jednou z osobností, ktoré dali slovenskému dizajnu špecifické črty a profesionálnu kvalitu. V podniku Sandrik Dolné Hámre pôsobil od roku 1956 ako priemyselný výtvarník, neskôr sa stal výtvarníkom na voľnej nohe. Spolupracoval s viacerými podnikmi – Kovosmalt, Vagónka Poprad, či komárňanské lodenice. V roku 2005 mu bola ministrom kultúry SR udelená Zvláštna cena ministra kultúry Slovenskej republiky za celoživotné mimoriadne aktivity v oblasti dizajnu. Dizajnérske umenie Jána Čalovku bolo prezentované na domácich aj zahraničných výstavách.

Osobitné postavenie mal vďaka širokej škále produktov, ktoré navrhol a tie sa sériovo vyrábali a používali. K jeho dielam patrí stolovací riad, príbory, podnosy, misy a úžitkovo – dekoratívne predmety. Navrhoval aj pre strojársky a obuvnícky priemysel. Najznámejším dizajnom Jána Čalovku je príbor Brusel 58, ktorý sa vyrába nepretržite od svojho vzniku vyše 50 rokov.

Medzi návrhmi Jána Čalovku nechýbali ani modely hračiek. Stavebnica JANÍK, pásový traktor T68 a nákladné auto OP69 - tieto hračky sa predávali sa nielen v Československu ale aj v zahraničí.

Výstava prezentujúca tvorbu významného slovenského dizajnéra bude doplnená aj o súbor autorových obrazov s názvom „Premeny krajiny".

Výstava bude sprístupnená od 1. februára 2022 do 30. apríla 2022 v barokovej sále kaštieľa počas otváracích hodín múzea v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami. V prípade záujmu o prehliadku múzea, kontaktujte pokladňu múzea na telefónnom čísle 047 24 54 100, prípadne 0908 291 404. Z dôvodu prebiehajúcej rekonštrukcie severného krídla je zakázané vstupovať na nádvorie kaštieľa, nie je možný ani bezbariérový vstup. Pre návštevníkov sú pripravené bezpečné trasy pre pohyb po expozíciách a na vyhliadkovú trasu zrúcaniny mimo zóny staveniska.

Viac info: Dáša Ďuríková SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň dasa.durikova@snm.sk; +421 47 2454 100 www.snm.sk/mbkh; www.hradmodrykamen.sk

Mediálni partneri SNM:

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk