Výstava Koleso, koleso, okolesilo si sa

14. 10. 2022

Výstava Koleso, koleso, okolesilo si sa

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň a Ústredie ľudovej umeleckej výroby Bratislava Vás srdečne pozýva na výstavu „Koleso, koleso, okolesilo si sa“. 

Výstava prezentuje tradičnú drevenú hračku a jej prienik do súčasného dizajnu. Pozrieme sa, ako pracovali s motívom kolesa pri výrobe hračiek naši predkovia a ako túto tému uchopujú výrobcovia dnes. Dizajnéri, výtvarníci prinášajú do tejto oblasti kreatívny potenciál a nekonečné výtvarné možnosti. Koleso je symbolom pokroku, od minulosti k súčasnosti, a spolu s drevenou hračkou aj symbolom trvalých hodnôt, bez ohľadu na historické obdobie. Motív kolesa, kruhu, točenia je v tradičnej kultúre všadeprítomný. Ornamenty, výšivky, hrnčiarsky kruh, košikárstvo, drotárstvo, ale aj ľudový tanec či v kolobehu času sa opakujúce výročné zvyky... Rozmanitosť foriem úžitkových predmetov a zároveň nápaditosť a remeselná disciplína predchádzajúcich generácií tvorcov predstavuje pre nás studnicu, dedičstvo, z ktorého môžeme čerpať. Návrat ku koreňom ponúka mladým dizajnérom a výrobcom hlboký inšpiračný zdroj. Drevená hračka nesie v sebe, jednoduchosť, prostotu, vychováva k trvalým hodnotám a úcte. Veríme, že aj deti sa v budúcnosti samy stanú nositeľmi tvorivosti. Pretože drevená hračka, popri ktorej majú možnosť vyrastať, je nesmrteľná. Aj keď koleso už bolo vymyslené... 

Výstava „Koleso, koleso, okolesilo si sa“ bude sprístupnená od 21. októbra 2022 do 31. marca 2023 v barokovej sále kaštieľa na hrade Modrý Kameň počas otváracích hodín múzea. 

Viac info 

Dáša Ďuríková
SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň
dasa.durikova@snm.sk; +421 47 2454 100
www.snm.sk/mbkh; www.hradmodrykamen.sk 

Mediálni partneri SNM 

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky Aktuality.sk