Výstava MERKUR na hrade Modrý Kameň

28. 5. 2021


Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás pozýva na výstavu „MERKUR". 

Kovová stavebnica MERKUR je fenoménom, známym nielen v rodnom Československu, ale po celom svete. Rovnomennú stavebnicu vyrábali od roku 1920 v továrni Inventor, ktorú založil továrnik Filip Vancl. Boli to pliešky spájané pomocou háčikov. Merkur, ako ho poznáme dnes, sa vyrába od roku 1925. Rozmery súčiastok zostali dodnes zachované, aj dnes vyrobené stavebnice sú kompatibilné s dielikmi z roku 1925. Základ stavebnice tvoria farebné kovové pliešky rôznych rozmerov a tvarov s dierkami. Pomocou skrutiek a matíc sa pliešky spájajú a z Merkuru sa dá zostrojiť naozaj čokoľvek. Niektoré modely sú doplnené o kolieska, hriadele a elektromotory. V minulosti bola stavebnica využívaná v školách ako učebná pomôcka. Súčasný výrobca MERKUR TOYS s.r.o. stále vyrába edukačné pomôcky cielené na mechatroniku a motoriku. Na vysokých školách sa stavebnica využíva pri vyučovaní statiky, dynamiky a kinematiky. 

Nadčasová stavebnica s vyše storočnou tradíciou sa stále teší veľkej obľube. Medzi nadšencov stavebnice MERKUR patrí aj zberateľ a historik Jiří Mládek z Kyškovíc v Českej republike. Svojmu koníčku sa venuje od roku 1975. Jeho súkromná zbierka už niekoľko rokov putuje po Čechách a Slovensku. 

Táto jedinečná zbierka je momentálne vystavená v SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, na hrade Modrý Kameň. Výstava MERKUR dokumentuje históriu výroby kovových stavebníc od roku 1920 po súčasnosť. Vystavené modely vrátia mnohých oteckov aj starých oteckov do detských čias. Medzi modelmi sa nachádza množstvo dopravných strojov a zariadení, funkčný kolotoč, „čočkostroj" a mnohé ďalšie. Celá zbierka Jiřího Mládka váži dve tony. 

V súlade s aktuálnymi protipandemickými opatreniami bude výstava sprístupnená od 26. 5. 2021 do 26. 9. 2021 počas otváracích hodín múzea. Vstupné na výstavu je 1 €. Prosíme Vás o trpezlivosť a pochopenie pri dodržiavaní opatrení a maximálneho počtu návštevníkov. 

Viac informácií na www.hradmodrykamen.sk, prípadne telefonicky na 047/24 54 100.


Mediálni partneri SNM: 
Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk   Pravé slovenské