Výstava Pavel Cicka „60 rokov života“

7. 10. 2021

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás srdečne pozýva na výstavu Pavel Cicka – 60 rokov života, sprístupnenú od 7. októbra 2021 do 31. decembra 2021 v barokovej sále východného krídla, ktorá sa koná pri príležitosti životného jubilea insitného maliara z Kovačice (Srbsko). Výstava bude sprístupnená v súlade s aktuálne platnými protipandemickými opatreniami.

Pavel Cicka sa narodil v roku 1961. Ako sám priznáva od malička rád maľoval, ale namiesto toho, aby išiel študovať na umeleckú školu, stal sa poľnohospodárom. Ako sám povedal: „Chvála Bohu, je to dobre práve takto. Pretože, ak by som sa stal školeným maliarom, istotne by ma to bolo viac pokazilo, ako by mi to pomohlo. V insitnom maľovaní treba kresliť od srdca to, čo cítite v duši, nie niečo naučené."

Pavel Cicka prvýkrát predstavil svoju tvorbu na výstave v roku 1978. Od roku 1986 je aktívnym členom Galérie insitného umenia a od roku 1999 sa zaoberá výlučne maliarstvom. Umelec patrí do druhej generácie kovačických insitných maliarov a je členom Kovačickej trojky. Má za sebou množstvo samostatných ale aj spoločných výstav po celom svete. V súčasnosti nesporne patrí k jedinečným a originálnym umelcom. Maliarskou technikou Pavla Cicku je olejomaľba na plátne, olejomaľba na dreve, kresba, grafika, pastel ale aj obmaľovanie tekvíc.

V Cickovej tvorbe sa stretávajú humorné aj vážne, dedinské aj oddychové scény. V jeho dielach dominuje kovačický chotár, pšeničné a jesenné polia, slamené chalúpky... Svojrázne postavičky hudobníkov, vinohradníkov, rybárov, poľovníkov a spevákov sú znázornené pri práci alebo vo chvíľach oddychu. Očarujúce sú maľované pávy, gágajúce husi, ulovené ryby či kŕdle vtákov. Svojráznym spôsobom znázorňuje koňa ako samostatný motív, často v nereálnej pozícii. Všetky obrazy sú okúzľujúce nielen hýrivými farbami, ale aj svojim námetom.

Viac info:

Dáša Ďuríková 
SNM – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň 
Zámocká 1, 992 01 Modrý Kameň 
dasa.durikova@snm.sk; +421 47 2454 100 
www.snm.sk/mbkh; www.hradmodrykamen.sk

Mediálni partneri SNM:

Rozhlas a televízia Slovenska Tlačová agentúra Slovenskej republiky aktuality.sk  Pravé slovenské