Ján Levoslav Bella v Sibiu

od 11. 6. 2013 do 28. 2. 2014

Ján Levoslav Bella v Sibiu

VÝSTAVA

Dôležitý oznam: výstava sa predlžuje do 28. februára 2014!

Ján Levoslav Bella v Sibiu
Slovenské národné múzeum - Hudobné múzeum
Prízemie Výstavného pavilónu, Brämerova kúria, Žižkova ul. 16, Bratislava 11. júna 2013

Život naplnený hudbou a 170-te výročie narodenia významného slovenského skladateľa.

TLAČOVÁ SPRÁVA Bratislava, 11. júna 2013: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bukurešti a SNM – Hudobné múzeum pripravili výstavu o významnom slovenskom hudobnom skladateľovi Jánovi Levoslavovi Bellovi pri príležitosti 170-teho výročia jeho narodenia. Výstava ponúka verejnosti prierez umelcovej tvorby i života formou vystavených osobných predmetov, zbierky historických hudobných nástrojov, fotografií i textových panelov a tiež audiovizuálnych ukážok. Autorkou scenára je Jana Bartová. Výstava bola spracovaná na základe archívnych výskumov v Sibini (dnešné Rumunsko) a premiéru mala v roku 2007, keď bolo mesto Sibiň Európskym hlavným mestom kultúry. Výstava je v Bratislave inštalovaná prvý raz a je sprístupnená verejnosti vo Výstavnom pavilóne Brämerovej kúrie na Žižkovej ulici 16 v bratislavskom podhradí v období od 11. júna do konca decembra 2013.

Ján Levoslav Bella (1843 – 1936), hudobný skladateľ, dirigent, pedagóg, hudobný teoretik a básnik, pochádzal zo Slovenska, z Liptovského Mikuláša. Hudobné základy získal v rodnom meste a ďalej rozvíjal počas nasledujúcich štúdií na gymnáziách v Levoči, v Banskej Bystrici a neskôr v teologickom seminári v Banskej Bystrici a vo Viedni. Vtedy dosiahol prvé úspechy aj ako skladateľ i hudobný teoretik. Dilemu byť kňazom alebo profesionálne sa venovať hudbe vyriešil radikálne v prospech hudby. Svoj dlhý a nesmierne plodný život na 40 rokov spojil s mestom Sibiu, kde nastúpil v roku 1881 ako mestský kantor a organista v evanjelickom farskom kostole. Čoskoro prevzal aj funkciu hudobného riaditeľa mestského hudobného spolku. Svojou skladateľskou, interpretačnou, organizátorskou a pedagogickou činnosťou sa výrazne pričinil o rozvoj hudobného života v meste. Interpretačné telesá dosiahli pod jeho vedením svoj umelecký vrchol. Neúnavná obetavá práca a schopnosť oduševniť za spoločné dielo všetkých zúčastnených vzbudzovali obdiv, úctu a rešpekt jeho súčasníkov aj nasledovníkov. Skladateľskú činnosť vyhranil a rozvinul do väčšej žánrovej pestrosti. Rozšíril ju najmä o monumentálne, na duchovné i svetské texty komponované kantáty pre veľký vokálno-inštrumentálny aparát, ktoré zaznievali nielen počas liturgie ale aj na koncertných podujatiach hudobného spolku. Spolupráca s vynikajúcim mužským zborom Hermania ho motivovala k opätovnému komponovaniu mužských zborov, ale teraz v oveľa bohatšej zvukovosti a výrazovosti. Nová a pozoruhodná, i keď nepočetná je jeho tvorba pre organ. Zaujímavé sú aj aktivity, spojené s organárskym hnutím a s vydaním nového evanjelického spevníka. V Sibiu Bella dokončil, prepracoval a vytvoril viacero svojich vrcholných opusov a naplnil jeden zo svojich dlhodobých umeleckých cieľov – skomponoval operu Kováč Wieland, ktorá mala premiéru až v roku 1926 v Bratislave. Roku 1921 Bella zo Sibiu odišiel a po prechodnom pobyte u dcéry vo Viedni sa na podnet viacerých osobností spoločenského a kultúrneho života vrátil na Slovensko. V Bratislave, kde žil od roku 1928, bol do posledných dní kompozične aj spoločensky aktívny.

Ján Levoslav Bella patrí k zakladateľským osobnostiam slovenskej hudobnej kultúry.

Výstava je sprístupnená verejnosti od 11. júna a potrvá do konca roka 2013.
Aktuálne informácie o sprievodných podujatiach, otváracích hodinách či výške vstupného nájdete na www.snm.sk
Dôležité upozornenie: výstava je zatiaľ počas víkendov zatvorená.

ORGANIZÁTORI A PARTNERI VÝSTAVY: Organizátori: Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bukurešti, SNM – Hudobné múzeum

Generálny partner SNM: Poštová banka

TS upravila: Mgr. Lucia Fojtíková, SNM – Hudobné múzeum, fojtikova@snm.sk; +421 918 906 787