Nočný beh historickým parkom v kaštieli v Dolnej Krupej

3. 8. 2019, 18:00 - 23:55

Nočný beh historickým parkom v kaštieli v Dolnej Krupej


Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum v spolupráci s obcou Dolná Krupá a tamojším Obecným športovým klubom pripravujú v sobotu 3. augusta 2019 I. ročník podujatia NIGHT RUN Apimed, ktorého cieľom je podpora zdravého spôsobu života a propagácia kultúrno-prírodných hodnôt obce. Podporovateľom podujatia je medovinárstvo Apimed.

Trasa Nočného behu, so štartom a cieľom na susednom ihrisku na Školskej ulici, povedie historickým parkom Slovenského národného múzea v areáli Kaštieľa v Dolnej Krupej. Park, ktorý sa radí k významným historickým parkom na Slovensku v anglickom prírodno-krajinárskom štýle, patril v histórii k najkrajším príkladom starostlivosti o prostredie obklopujúce vidiecke sídla aristokracie. Ich majitelia si totiž dokázali predstaviť bývanie a život jedine v spojení s prírodou. Park vybudovaný začiatkom 19. storočia im slúžil nielen na osvieženie ducha, ale aj tela, ba pre mladých šľachticov aj ako športovisko.

Víkendový beh, na ktorom sa očakáva účasť približne 300 športovcov v štyroch kategóriách z celého Slovenska, poskytne zážitok z prostredia, kde sa snúbi príroda, kultúra a hudba v spojení s históriou. Bežecká trať vedie po okružnom chodníku parku, opatrenom solárnymi svietidlami. Zaujímavý vnem sprostredkujú osvetlené dominanty – okrem samotného kaštieľa tiež pozoruhodné architektonické objekty v parku: umelá jaskyňa (grotta), obelisk a prírodné skvosty ako 45 m vysoký chránený strom sekvojovec mamutí či skupiny vzácnych platanov. Pripomienkou na historické kontakty hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena s dolnokrupským panstvom budú tóny jeho svetoznámej Sonáty mesačného svitu, vytvorenej práve v inšpiratívnom prostredí kaštieľa. Dolnokrupský park dodnes predstavuje významný komplex zelene z historického a dendrologického hľadiska a je neoddeliteľnou súčasťou kaštieľa, čím dotvára jeho historickú hodnotu.

Viac info:
Alena Krátka; alena.kratka@snm.sk; + 421 917 839 555; www.snm.sk/kdk
SNM – Hudobné múzeum – Kaštieľ Dolná Krupá