Gaštanové hradné hody

14. 10. 2023, 09:00 - 18:00

Gaštanové hradné hody

Slovenské národné múzeum - Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás pozýva na prvý ročník podujatia Gaštanové hradné hody.  Pre návštevníkov je na hrade Modrý Kameň pripravený bohatý a zaujímavý program v sobotu 14. októbra 2023 od 9:00 do 18:00 hod. Srdečne Vás pozývame nielen na prehliadku jedinečných expozícií, ale hlavne do cukrárne Castanea a bufetu, kde si môžete v historickom prostredí kaštieľa vychutnať gaštanové tradičné aj netradičné špeciality na sladko aj na slano. V kaštieli sa poddaní poďakujú grófovi Balašovi za tohtoročnú úrodu. V parku sv. Anny sprístupníme verejnosti náučný chodník venovaný gaštanu jedlému a obnove gaštanice. Najmenší návštevníci sa zahrajú v hračkovisku. V bábkoherni múzea si návštevníci vyskúšajú vodenie rôznych druhov bábok. V tvorivej dielni múzea si vyrobia Gaštanka – maskota múzea. O zábavu na hradnej zrúcanine sa postará RICASSO – skupina historického šermu s dobovými hrami a lukostreľbou.
V živých remeselných dielňach múzea si návštevníci v rámci workshopov vyskúšajú výrobu drevenej hračky pod vedením dizajnérky. Do tajov výroby divadelnej bábky uvedie skúsený bábkarsky scénograf a výtvarník. Súčasťou gaštanových hradných hodov bude aj NOVOHRAD POD ŠIATROM - prezentácia remeselnej tvorby výrobcov s certifikátom Regionálny produkt Novohrad spojenej s predajom produktov, hudbou, tancom a umením z regiónu pod jednou strechou spojenou aj s ukážkami výroby. Interaktívna prednáška „Zázrak hroznovej šťavy“ prostredníctvom miestneho výrobcu vína poskytne návštevníkom možnosť vyskúšať si prešovanie hrozna a prípravu hroznového muštu s ochutnávkou. Na svoje si prídu aj milovníci RC modelov. V parku sv. Anny sa bude konať 6. kolo Majstrovstiev SR v RC triale 2023.
 Aktivity sú podporené z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca“. Cieľom projektu  HraMoKaPlus – obnova priestorov barokového kaštieľa pre tradíciu slovenského hračkárstva a bábkarstva v remeselných dielňach, výrobu a predaj regionálnych produktov je obnova kultúrneho dedičstva a aktivity a služby v historickom interiéri pre návštevníkov múzea aj pre miestnu komunitu.
Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.
Tešíme sa na Vás!