Jarné zvykoslovie ako súčasť tradičnej rodinnej ľudovej kultúry Slovenska
10. 4. 2024, 17:00 - 19:00
Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň Vás pozýva na prednášku pod názvom „Jarné zvykoslovie ako súčasť tradičnej ľudovej kultúry Slovenska “.
Aké obrady agrárnej mágie sa spájali s jarnými prácami roľníka? Kedy sa vyháňali ovce na salaš a čo všetko s tým súviselo? Ako sa naši predkovia pripravovali na jar, prečo vynášali Morenu a prinášali Letečko, ako vyzerali sviatky Veľkej noci v minulosti a aká bola príprava na ne? Prečo sa na Veľkonočný pondelok mladé dievčatá šibú a polievajú a prečo bolo darom za šibanie ručne maľované vajíčko? Aký je rozdiel medzi kraslicou a pisankou? Prečo sa stavali máje dievčatám a čo to bola Walpurgina noc?
Všetky tieto otázky zodpovie uznávaná slovenská etnologička a historička Katarína Nádaská na prednáške o jarnom zvykosloví. Prednáška sa uskutoční v stredu 10. apríla 2024 o 17:00 hod na hrade Modrý Kameň.
PhDr. Katarína Nádaská, PhD. študovala na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave odbor etnológia – história. Je autorkou viacerých monografií: Slovenský rok v ľudových zvykoch, obradoch a sviatkoch, Čím žila slovenská rodina – rodinné zvyky, slávnosti a tradície v našej ľudovej kultúre, Čary a veštby – mágia v ľudovej kultúre Slovenska, Rok v slovenskej ľudovej kuchyni - Farby, chute a vône Slovenska, spoluautorkou 8 regionálnych monografií, autorkou 120 vedeckých štúdií a vyše 200 popularizačných článkov. Je spoluautorkou série 12 etnologických filmových dokumentov o osobnostiach slovenskej etnológie. Venuje sa popularizácii vedy, najmä histórii každodennosti, tradícií a zvykov v slovenskej ľudovej kultúre.
Aktivita je podporená z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca“. Cieľom projektu HraMoKaPlus – obnova priestorov barokového kaštieľa pre tradíciu slovenského hračkárstva a bábkarstva v remeselných dielňach, výrobu a predaj regionálnych produktov je obnova kultúrneho dedičstva a aktivity a služby v historickom interiéri pre návštevníkov múzea aj pre miestnu komunitu.