Mengeleho dievča

22. 9. 2023, 17:00 - 19:00

Mengeleho dievča

Slovenské národné múzeum – Múzeum bábkarských kultúr a hračiek, hrad Modrý Kameň  Vás srdečne pozýva na prednášku pod názvom „Mengeleho dievča”.

Každý večer, keď myslím na svojich drahých, ktorí už nežijú, si hovorím: Ako si to mohla prežiť? Sama neviem. Bolo to naozaj iba o šťastí a náhode. To sú slová Violy Stern Fischerovej, rodáčky z Lučenca, ženy, ktorá prežila Mengeleho pokusy, štyri koncentračné tábory a nakoniec nacistom utiekla. Svoje spomienky na túto hroznú dobu zverila po rokoch reportérke a spisovateľke Veronike Homolovej Tóthovej. Kniha Mengeleho dievča zaznamenáva osudy ľudí, ktoré by nikdy nemali upadnúť do zabudnutia.

 Prednáška autorky knihy Mengeleho dievča sa uskutoční v piatok 22. septembra 2023 o 17:00 hod. v priestoroch hradnej cukrárne Castanea. Srdečne Vás pozývame. Vašu účasť potvrďte na e-mailovej adrese dasa.durikova@snm.sk najneskôr do 21. septembra 2023.

Aktivita je podporená z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu „Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca”.

Cieľom projektu  HraMoKaPlus – obnova priestorov barokového kaštieľa pre tradíciu slovenského hračkárstva a bábkarstva v remeselných dielňach, výrobu a predaj regionálnych produktov je obnova kultúrneho dedičstva a aktivity a služby v historickom interiéri pre návštevníkov múzea aj pre miestnu komunitu.