Operný večer Eleonóry Andrássy-Kaunitz

20. 8. 2022, 18:00 - 19:30

Operný večer Eleonóry Andrássy-Kaunitz

„Grófka Eleonóra Andrássyová, rodená Kaunitzová si získala moju vrúcnu náklonnosť… Teta Eleonóra trávila vo svojom byte v paláci v Budapešti väčšinu času osamote. Keď som párkrát zašla na návštevu, ležala na veľkej pohovke prikrytá hermelínovou kožušinou. Zvykla ma poprosiť, aby som jej zahrala prvú vetu Beethovenovej Sonáty mesačného svitu pianissimo.” (Stella Kuylenstierna Andrássy, Horí pusta, 1949).

Už po šiestykrát sa môžu milovníci operných melódií tešiť na príjemne strávený večer v nádhernom prostredí anglického parku pred kaštieľom Andrássyovcov v Betliari.

Každý rok venujeme Operný večer grófke Eleonóre Kaunitz Andrássy (1862-1936), ktorá bola známa svojou láskou k hudbe, čo pripomína aj množstvo partitúr v zbierkach kaštieľa Betliar, ale aj mnohé zmienkyv literatúre. Bola manželkou betliarskeho grófa Gejzu I. Andrássyho, významného podnikateľa, poľovníka a športovca. Eleonóra bola však aj dôležitou osobou v rámci uhorskej a rakúsko-uhorskej šľachty a na prelome 19. a 20. storočia ju maďarská historiografia spomína s veľkou obľubou ako veľmi elegantnú a krásnu dámu, ktorá bola ozdobou každej spoločenskej udalosti. Veľmi rýchlo sa etablovala v kruhu uhorskej aristokracie a stala sa z nej jedna z najobdivovanejších dám v krajine.

Pozvanie múzea tento rok prijali operní speváci Terézia Kružliaková a Titusz Tóbisz. Na klavíri ich bude doprevádzať Júlia Grejtáková.

Koncert sa bude konať v parku pred kaštieľom 20. 8. 2022 (v sobotu) o 18.00 h.Vstupné dobrovoľné. Vaším príspevkom podporíte OZ Andoras, ktoré pracuje pri SNM – Múzeu Betliara významnou mierou prispieva k činnosti a organizovaniu podujatí múzea.

Terézia Kružliaková (mezzosoprán)

Predstavila sa na popredných hudobných festivaloch doma i v zahraničí. Často účinkuje ako koncertná speváčka, spolupracuje s domácimi a zahraničnými orchestrálnymi a vokálnymi telesami. Od roku 2003 je sólistkou Opery SND v Bratislave.

Titusz Tóbisz (tenor)

Štúdium operného spevu začal ako 23 ročný na košickom konzervatóriu a v roku 2014 sa stal sólistom opery Štátneho divadla Košice. Bol nominovaný na DOSKY 2019 a získal výročnú cenu slovenského literárneho fondu za postavu Otella v opere G. Verdiho Otello. V roku 2019 mu bola udelená cena ministra kultúryza výnimočný prínos v oblasti divadla a tanca.

Júlia Grejtáková (klaviristka – korepetítorka)

Pracuje v Štátnom divadle Košice ako korepetítorka opery a na speváckom oddelení Konzervatóriana Timonovej ulici. Okrem stálych zamestnaní hosťuje v Štátnej filharmónii Košice, v minulosti taktiežv opere Banská Bystrica.Tešíme sa na Vás!


Otváracie hodiny
Začiatok koncertu je o 18:00 h

Vstupné
Vstupné na koncert je dobrovoľné