Roztratené predmety po rodine Andrássy z pôvodného mobiliára kaštieľa v Humennom

12. 5. 2023, 17:00 - 18:30

Roztratené predmety po rodine Andrássy z pôvodného mobiliára kaštieľa v Humennom

V decembri 2018 sme v kaštieli Andrássyovcov v Betliari sprístupnili sezónnu výstavu "Grófka bez kaštieľa - Elizabeth Olgyay Andrássy a jej pozostalosť". Elizabethin dojímavý životný príbeh je jedným z mnohých príkladov smutných osudov, ktoré v období od rozpadu rakúsko-uhorskej monarchie až po pád komunistického režimu v roku 1989 postihli tisícky rodín.

Predmety z jej pozostalosti boli základom výstavy, na ktorej sme prezentovali aj album historických fotografií kaštieľa v Humennom – dar pre Vihorlatské múzeum v Humennom priamo od Elizabeth a jej dcéry Joy. Tento album sa stal kľúčovým predmetom a začiatkom bádania kolegov z Krajského múzea v Prešove – Kaštieľ Hanušovce nad Topľou: Ing. Samuela Brussa, Mgr. Ľudmily Šnajderovej a Mgr. Jakuba Šnajdera. Na základe týchto fotografií sa im podarilo identifikovať niekoľko stoviek predmetov z humenského kaštieľa, ktoré sa doňho po jeho požiari v roku 1947 už nikdy nevrátili a ostali ležať zapadnuté prachom v depozitároch Krajského múzea v Prešove.

V piatok 12. mája 2023 o 17:00 Vás srdečne pozývame na prednášku historičky Mgr. Ľudmily Šnajderovej a historika Mgr. Jakuba Šnajdera o tomto mimoriadne zaujímavom výskume a odkrývaní ďalšej časti mozaiky jednej z najvýznamnejších šľachtických rodín vtedajšieho Uhorska.

Plagát k podujatiu nájdete tu.