Babičkine rozprávky na Bojnickom zámku

od 12. 6. 2024, 10:00 do 23. 6. 2024, 17:00

Babičkine rozprávky na Bojnickom zámku

„Zavriem oči a v spomienkach sa prechádzam po záhrade starej mamy, cítim vôňu kvetov a ríbezlí. Záhradku mala vždy plnú kvetín, ktoré voňali podmanivo sladko. No jej ruky si pamätám azda najviac, boli vráskavé a nežné. Pri spomienkach na starú mamu mám úsmev na tvári, srdce mám naplnené láskou a v duši vnímam pocit bezpečia…“

Spomienky na detstvo a krásne časy v láskavom objatí starej mamy patria medzi tie, ktoré so sebou nosíme celý život. Je pre nás dôležité uchovávať si ich a pripomínať, aby navždy ostali súčasťou nášho bytia. Pre inšpiráciu na tohtoročný Rozprávkový zámok sme preto zašli práve k starým mamám, babkám a babičkám a ich múdrostiam.
Spoločne si pripomenieme ich láskavé pohladenie, liečivé objatie a zažitú múdrosť. Naučíme sa pomáhať unaveným a boľavým dušiam prostredníctvom liečivého spojenia tradičných rozprávok a magickej sily byliniek.

26. ročník podujatia Rozprávkový zámok s podtitulom Babičkine rozprávky na Bojnickom zámku vám SNM-Múzeum Bojnice prináša spoločne so spoločnosťou Rozprávkový svet s.r.o.

Na príprave podujatia scenáristicky a režijne podieľa Róbert Mankovecký, ktorý je uznávaným autorom množstva divadelných textov inscenovaných profesionálnymi divadlami, medzi ktoré patrí i niekoľko rozprávok.  Ako hudobný skladateľ skomponoval hudbu do divadelných a televíznych inscenácií ako i do filmov. Je držiteľom mnohých ocenení vrátane Ceny ministra kultúry, ocenenia Divadelnej akadémie Dosky a ocenenia Filmovej a televíznej akadémie Slnko v sieti. Medzi najčerstvejšie ocenenia patrí cena Dosky 2023 za najlepšiu scénickú hudbu sezóny (Kocúrkovo, SND).

Pre tento ročník autori spomedzi množstva rozprávok Boženy Nemcovej vybrali tri príbehy:

  • O železnom kniežati
  • Je na svete spravodlivosť
  • Cesta k slncu

Už tradične budú do rozprávkového príbehu aktívne zapájaní aj detskí návštevníci podujatia. Počas prehliadky zámku budú zbierať liečivé bylinky a objavovať ich silu. Spoločne si predstavíme bylinku, ktorá prináša lásku, rastlinu, ktorá prináša smiech a pokoj a bylinku prinášajúcu silu a čistotu.

Rozprávkový zámok je jedno veľké fascinujúce divadelné predstavenie, ktoré sa odohráva v atypickom prostredí. Klasické divadelné pódium tu nahrádza autentický objekt Bojnického zámku.  Dej sa neodohráva na jednej scéne. Účinkujúci spoločne s divákmi prechádzajú zámkom a zastavujú sa na jednotlivých špeciálne upravených a prispôsobených miestach. Vybrané miestnosti a nádvoria tvoria dočasné scény, na ktorých sa odohrávajú príbehy. Dej je dopredu posúvaný plynulým prechodom od jednej scény k druhej.