Výstava Tíšiny

od 7. 12. 2023, 11:00 do 31. 1. 2024, 17:00

Výstava Tíšiny

Milí priatelia,

srdečne Vás pozývame na vernisáž výstavy Tíšiny, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 7. decembra 2023 o 17:00 hod vo výstavnej sieni nášho múzea na Istrijskej ulici č. 68 v Bratislave - Devínskej Novej Vsi.

Výstava prostredníctvom čierno-bielych fotografií návštevníkom predstaví subjektívny pohľad autorky Marty Földešovej na lokalitu Devínskeho jazera a jeho priľahlých častí, ktorá je súčasťou mestskej časti Bratislavy - Devínskej Novej Vsi.

Marta Földešová (1976) je rodinná, portrétna a dokumentárna fotografka. Od roku 1997 pracovala ako fotoreportérka pre slovenské tlačové médiá, v súčasnosti je na voľnej nohe. Svoje práce vystavovala doma aj v zahraničí.

Tíšiny sú akousi autorkinou fotografickou esejou, ktorá postupne vznikala počas troch rokov. Fotografie boli realizované tradičnou historickou kamerou a boli ocenené prvým miestom v kategórii Dlhodobý dokument v prestížnej fotografickej súťaži Slovak Press Photo 2023.

Kurátorom výstavy je slovenský dokumentárny fotograf Alan Hyža, ktorý vo svojom kurátorskom texte píše: „Fotografie Marty Földešovej sú obrazom ticha. Nenápadným a jemným spôsobom vytvára esej o krajine, o ktorej všetci vieme, ale vlastne ju vôbec nepoznáme. Je to pohľad do neznáma - do krajiny nehybnosti a mlčania, stojatých vôd, opadaného lístia a hmly. Klasickým spôsobom pracuje s drevenou kamerou na čierno-biely film. Vytvára obraz, ktorý je zamatový a ktorého sa chcete dotknúť. Niečo, čo sa dnes už len tak nevidí.“

Výstava Tíšiny je pre verejnosť prístupná do 31. januára 2024. Srdečne Vás pozývame a tešíme sa na Vašu návštevu!