Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť

od 11. 10. 2023 do 15. 1. 2024

Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť

SNM – Múzeum rusínskej kultúry v Prešove v spolupráci s Múzeom moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach pripravilo mixmediálnu výstavu Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť. Vernisáž projektu, ktorý sa zameriava na tri podstatné témy života, filozofie a diela Andyho Warhola sa uskutoční 11.10.2023 o 16:00 hod. vo výstavných priestoroch SNM-Múzea rusínskej kultúry v Prešove na Masarykovej ulici 20.

Výstava ponúkne návštevníkom predpop-artovú tvorbu A. Warhola v kontexte kultúry, vierovyznania a vplyvu jeho matky na percepciu umenia i jeho samostatnú tvorbu. Budú to kresby Andyho Warhola z obdobia pred štúdiom na univerzite, vzácne dokumenty a fotografie. Predstavené budú aj majstrovské práce kráľa pop-artu z obdobia 60.–70. rokov 20. storočia, filmy a iné vizuálne médiá, ako aj  Factory na fotografiách Billyho Naema. Chýbať nebudú obrazy so sakrálnou tematikou a portréty diktátorov, ktoré umelec vytvoril  za posledných 10 rokov života.

Súčasťou projektu, kurátormi ktorého sú Mgr. Martin Cubjak, riaditeľ MMUAW, a dr. Michal Bycko PhD., umelecký manažér a kurátor MMUAW v Medzilaborciach, budú projekcie, prednášky, besedy, pracovné dielne a lektorské výklady pre skupinové návštevy.

Hudobný hosť vernisáže: Igor Kucer - operný spevák

Výstava  Od Andreja Varcholu po Andyho Warhola a späť potrvá do 15.1.2024