Deň ľudových tradícií a PIROHY 2023

10. 9. 2023, 10:00 - 17:00

Deň ľudových tradícií a PIROHY 2023

Pozývame vás, milovníci folklóru, remesiel a tradičných jedál, osláviť spolu s nami Deň ľudových tradícií a Pirohy 2023, usporiadaný v rámci Dní Európskeho kultúrneho dedičstva na Slovensku. Hlavný organizátor tohto podujatia SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku ani tento rok nevynechá najlákavejšiu časť pestrého programu – súťaž v príprave pirohov, už 28. ročník s medzinárodnou účasťou milovníkov tejto vychýrenej pochúťky. Tradičné obľúbené jedlo našich prastarých rodičov – pirohy sme vybrali na ich popularizáciu ako miestnu špecialitu, ako unikát kultúrneho dedičstva severovýchodného Slovenska. A nám sa v tom darí, lebo okrem súťaže prichystaných a rozdaných bude až 12 500 pirohov od župana a primátorky.

Spoluorganizátormi podujatia sú Mesto Svidník a OZ Rusínsko-ukrajinská iniciatíva. Záštitu nad podujatím prevzal veľvyslanec Ukrajiny v Slovenskej republike Miroslav Kastran a predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský.

Pripravili sme pre vás celodenný program. Môžete sa tešiť na tradičné výrobky remeselníkov, širokú ponuku včelích produktov, jazdu na koni a skvelé občerstvenie vo furmanskej krčme. Veríme, že neodídete naprázdno. Okrem krásneho umeleckého zážitku si možno odnesiete jednu z hodnotných cien pestrej tomboly. 

O 14.00 h slávnostne otvoríme 28. ROČNÍK medzinárodnej súťaže PIROHY 2023. Predstavíme vám súťažné družstvá, ktoré sa postarajú o prípravu vynikajúcich pirohov, a necháme sa prekvapiť ich fantáziou chutí. Okrem toho v  programe s bohatým repertoárom vystúpi Zaslúžilý akademický zakarpatský ľudový zbor z Užhorodu (Ukrajina), unikátny fenomén národnej kultúry, jediný profesionálny kolektív na Ukrajine, ktorý zachováva a propaguje nielen ukrajinské umenie, ale aj umenie všetkých národnostných menšín Striebornej zeme – Zakarpatska. Základom jeho repertoáru sú starobylé ukrajinské, slovenské, maďarské, české, rumunské, nemecké, rómske ľudové piesne a tance, ktoré prezentuje na Ukrajine i v zahraničí. Zbor vznikol 25. septembra 1945 v Užhorode ako prvý profesionálny kolektív v histórii Zakarpatska. Dnes ho vedie talentovaná dirigentka a zbormajsterka, vynikajúca organizátorka, riaditeľka a umelecká riaditeľka, zaslúžilá pracovníčka kultúry Ukrajiny Natalia Petij-Potapčuk.

Úplne na záver vás čaká nádherné hudobné prekvapenie – úžasná ukrajinsko-poľská speváčka Susanna Jara. Skladateľka, aranžérka, autorka a interpretka piesní v slovenskom, poľskom a ukrajinskom jazyku. Fenomenálna hudobníčka, ktorá spolupracovala so skupinami Hrdza a Heľenine oči. Ako vokalistka kapely Hrdza sa v roku 2016 dostala do finále talentovej šou Česko Slovensko má talent. Zároveň je umelkyňou s vlastnou umeleckou cestou. Široký záber jej záujmov ju viedol cez cirkevné zbory k folklóru, folku, klasickej hudbe i jazzu či divadelnej hudbe. Hoci ovláda viaceré strunové nástroje, tvrdí, že najdôležitejším nástrojom je pre ňu stále hlas. Spieva v šiestich jazykoch. Je majsterkou improvizácie.

Milí priatelia! Poteší nás vaša účasť na podujatí, ktoré má svoje čaro, neopakovateľnosť i dlhoročnú tradíciu a ktoré múzejníci radi pre vás pripravujú.

Vstupné: 5,00 €, deti 3 – 12 rokov: 3,00 €, deti do 3 rokov a osoby ZŤP – zdarma.

Organizátor si vyhradzuje právo na zmenu programu.

Svojou účasťou na podujatí dávate súhlas na zverejňovanie fotografií z podujatia.