Umením proti vojne

od 15. 2. 2023 do 31. 3. 2023

Umením proti vojne

Dňa 15.02.2023 vo výstavnej sieni SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku bude otvorená výstava výtvarných diel ako súčasť medzinárodného projektu Umením proti vojne.

Projekt vznikol ako odozva na nečakanú a ničím nevyprovokovanú agresiu Ruskej federácie voči suverénnej Ukrajine 24.02.2022. Uvedené výtvarné podujatie nebolo plánované a jeho prvými účastníkmi sa stali ukrajinskí umelci, ktorí boli donútení opustiť svoju vlasť pred ruskými okupantmi. 12.03.2022 na Slovensko prišli umelkyne Natalia Borysova a Tatiana Iľachova z Kyjeva a o dva dni neskôr sa k nim pripojili výtvarníci Mychajlo Dovhaň a Alina Slavhorodská z Tuľčyna. Všetci štyria spolu s Miroslavom Capovčákom, garantom projektu, v jeho domácnosti v  Rokytove pri Humennom 40 dní spolu tvorili. Výsledkom ich tvorivého úsilia bolo 85 diel. Postupne sa k nim svojimi obrazmi pripojili umelci z Poľska Joanna Topolska-Uliasz, Gosia Twardzik-Wilk, zo Slovinska Rajko Ferk, z Ukrajiny Andrij Čebykin, Ivan Didyk, Natalia Didyk, Žanna Ševčenko, Kosťantyn Čerňaveckyj a zo Slovenska Juraj Tkáčik, Ľudovít Ševčí a Eva Lorenzová.

Logom projektu Umením proti vojne je dielo národného umelca Ukrajiny Mychajla Dovhaňa s názvom Kozák Vasyľ, 2022, 100x100, olej, plátno. Je to portrét operného speváka Vasyľa Slipaka, ktorý bol 11 rokov sólistom parížskej opery. V roku 2014 po okupácii časti východnej Ukrajiny ruskou armádou zanechal kariéru operného speváka a ako dobrovoľník sa postavil na obranu svojej krajiny. V roku 2016 bol zabitý guľkou ruského snajpera na Donbase.

Výstava vo Svidníku potrvá do 31.03.2023. Medzinárodný projekt Umením proti vojne bude pokračovať až do víťazstva ukrajinského národa nad ruskými okupantmi a zavŕši sa výstavou v Národnej akadémii umenia Ukrajiny v Kyjeve.

Plagát (PDF, 2,0 MB)