Výstava Kraslice 2024

od 14. 3. 2024 do 26. 5. 2024

Výstava Kraslice 2024

Dňa 14. marca 2023 o 14. hod. sa na pôde SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku uskutoční slávnostné otvorenie výstavy Kraslice 2024, ktorá symbolicky napíše už svoju 23. kapitolu.

K typickým a originálnym prejavom ľudového výtvarného umenia obyvateľov severovýchodného Slovenska jednoznačne patria veľkonočné kraslice, v regióne známe ako ,,pysanky“. Ich tradičná prezentácia vo svidníckom múzeu je nielen pastvou pre oči, predveľkonočnou inšpiráciou, ale aj dokladom uchovávania dedičstva našich predkov, ktoré nestráca na svojej intenzite ani v súčasnosti, o to viac, že práve v tomto roku si múzeum pripomína 60 rokov svojej existencie vo Svidníku a spomínaná výstava, ktorej história sa začala písať v roku milénia, je jednou z jeho nosných aktivít známych nielen v okolitom regióne. V tomto ročníku svoju účasť potvrdili nielen miestni nositelia tradícií, ale aj zahraniční hostia z Ukrajiny.

Podobne ako po minulé roky na návštevníkov čakajú atraktívne ukážky zdobenia kraslíc v podaní skúsených krasličiarok a sprievodný hudobný program.

Plagárkpodujatiu nájdete tu (PDF, 1,1 MB).