Otvorenie turistickej sezóny v skanzene vo Svidníku

30. 4. 2022, 10:00 - 16:00

Otvorenie turistickej sezóny v skanzene vo Svidníku

Národopisná expozícia v prírode – skanzen je súčasťou SNM – Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku a otvára svoje brány návštevníkom každoročne od mája až do novembra. V malom mestečku na severovýchode Slovenska je to z diaľky viditeľné lákadlo a veľká pýcha regiónu. Nádherná strmina, ktorú krášlia chyžky pod slamenou strechou ako z rozprávky, ponorené do zakvitnutej lúky, citlivo umiestnené stavby pod šindľom a perla ľudovej architektúry – drevená cerkev harmonicky korešpondujе s prostredím.

Otvorenie turistickej sezóny v skanzene je veľkou múzejnou udalosťou a zároveň aj oživením cestovného ruchu v meste a okolí. Slávnosť sa za prítomnosti širokej verejnosti pre pandémiu COVID – 19 nekonala už dva roky! Preto sa veľmi tešíme a všetkých vás, milí priatelia, srdečne pozývame do skanzenu dňa 30. apríla 2022 o 10.00 h na tohtoročné podujatie Otvorenie turistickej sezóny v skanzene.

Čo sme pre vás, ctených návštevníkov, pripravili? V prvom rade v novej turistickej sezóne 2022 sa budeme pýšiť reštaurovanou sakrálnou pamiatkou – ikonostasom z 18. storočia z obce Pravrovce (Repejov) v okrese Medzilaborce, ktorý je súčasťou dreveného chrámu v skanzene. Uvedený proces pamiatkovej obnovy SNM – MUK realizovalo vďaka medzinárodnému grantovému projektu Spájanie kultúr – kultúrna mobilita v prihraničnej oblasti, HUSKROUA/1702/3,1/0040. Tento projekt je financovaný z programu medzinárodnej cezhraničnej spolupráce Maďarsko-Slovensko-RumunskoUkrajina. V tento deň otvoríme program posvätením obnoveného ikonostasu. Ďalej budeme pokračovať ľudovými zvykmi a tradíciami v období jari – stavaním «mája» a «Vesňankami». Po celý deň budete mať možnosť občerstviť sa v tradičnej furmanskej krčme, vychutnať si jej skvelú ľudovú kuchyňu. Veríme, že počasie nás nesklame a pri slniečku nás potešia svojou veselou autentickou hudbou POZBERANCI.

Milovníci folklóru a tradícií, oslávte s nami otvorenie turistickej sezóny v areáli svidníckeho skanzenu a my odmeníme vašu vernosť neopakovateľným emočným zážitkom! Podujatie sa koná v rámci sprístupnenia slovenských múzeí občanom Ukrajiny.

Plagát (PDF, 1,1 MB)

Kontakt: ludmila.razina@snm.sk