Makovická rozprávka / Маковицька казка

Makovická rozprávka / Маковицька казка


Hodiny roku 2020 odpočítavajú posledné týždne, dni... Roku, ktorý zmenil svet, zmenil nás... S rúškami na tvári a pod „rúškom dohadov", s malou dušičkou a veľkou nádejou očakávame blížiace sa sviatky Vianoc a príchod nového roka. Určite nebudú také ako pred tým, budú iné... s tichým životným rytmom a najvzácnejším pocitom šťastia zo zdravia i modlitbou za tých, ktorí bojujú o uzdravenie.

Milí priatelia, naši návštevníci! SNM – Múzeum ukrajinskej kultúry vo Svidníku s veľkou radosťou vždy otvára pred vami svoje brány. Radi pre Vás pripravujeme rôzne programy a Vy ste pre nás tým najvzácnejším hosťom. Dovoľte nám tohto roku výnimočne vstúpiť do vašich obývačiek. Ako? No predsa cez sociálne siete... Radi by sme Vás rozradostili pripravenou novinkou – MAKOVICKOU ROZPRÁVKOU.

Oddávna sa vianočný čas spája s príbehom, rozprávkou, bájkou, ich kúzelný svet nás sprevádza od detstva, obzvlášť keď sú vyrozprávané rečou našich prastarých rodičov. Tak vášnivý zberateľ tohto žánru ľudového folklóru Michal Hirjak (1933 – 2017), známy bádateľ, pedagóg, publicista, dlhoročný pracovník Výskumného kabinetu ukrajinistiky na Filozofickej fakulte UPJŠ v Prešove vydal v rokoch 1965 – 1979 sedem zväzkov Ukrajinských ľudových rozprávok východného Slovenska. My Vám scénicky prerozprávame rozprávku, ktorú pán Hirjak zapísal 4. februára 1965 od ľudového rozprávkara Michala Orlovského v miestnom nárečí obce Dlhoňa, len 13 km vzdialenej od Svidníka. Rozprávku o prešibanej, ale múdrej líške, ktorá sa vie vynájsť v každej situácii, a hlúpom vlkovi. Pevne veríme, že bude zaujímavá pre všetky generácie a poteší nás, keď nájdete čas pozrieť si ju v kruhu rodiny.