Za štedrovečerným stolom

Za štedrovečerným stolom


Text a foto: SNM – Múzeum kultúry karpatských Nemcov

Blížiace sa Vianoce prinášajú do rodín očakávanie a radosť zo slávnostných chvíľ v kruhu rodiny a krásnych tradícií, ktoré nezmení ani súčasná neobvyklá a smutná situácia. Práve s nimi sa spájajú naše spomienky na detstvo, nesieme si ich generácie so sebou a spomínať na ne budú aj naše deti. 

Zvyky pri štedrovečernom stole sa líšili najmä v závislosti od regiónu a len v malých odtieňoch sa viažu i k národnostnej príslušnosti. V oblasti Hauerlandu a Spiša sa slávnostná večera začala pri odbíjaní kostolných zvonov. Rodina sa zhromaždila pri stole prikrytom bielym plátnom. Pod obrus, na roh stola sa ukrývali rôzne predmety – peniaze či remeselné nástroje. Pod stôl sa zvykla ukladať misa s ovsom alebo kukuricou, ktorými sa na prvý sviatok vianočný nakŕmila hydina. Na stole nesmel chýbať peceň chleba, Biblia a misa s ukážkou tohoročnej úrody (napríklad cibuľou, cesnakom, jablkami, orechmi, makom či bylinkami). Tieto zvyky predstavovali vďačnosť za dostatok v predchádzajúcom roku a zároveň prosbu o rovnakú hojnosť v roku nasledujúcom.

Večera sa začínala spoločnou modlitbou pri svetle posvätenej mariánskej sviečky. Prvým jedlom slávnostnej večere bol kúsok maslového koláča alebo oblátka s medom. Samozrejme, nesmel chýbať prípitok tvrdým alkoholom. Typická bola doma uvarená sladká obilná pálenka – pre deti len karamelová voda bez alkoholu. Nasledovala kapustová zapražená polievka a lokše či placky s makom. Mäso sa na Štedrý večer ponúkalo len v evanjelických domácnostiach, v katolíckych sa v tento deň ešte dodržiaval pôst. Jedlo bolo podávané v jednej mise, z ktorej jedol každý len lyžicou. Používanie vidličky prinášalo podľa povery polia zarastené bodľačím. V mestách sa však tento zvyk postupne vytratil a bohatý vianočný stôl zdobili najkrajšie stolovacie servisy , napríklad i zo slávnej kremnickej kameniny. 

Slávnostná večera pokračovala ovocím a vianočnými koláčmi. Najmä v mestských nemeckých domácnostiach bola už od 14. storočia veľmi obľúbená tradičná vianočná štóla, pochádzajúca z Drážďan. Silno pocukrovaný oválny kysnutý koláč symbolizoval bábätko Ježiška, zabaleného v bielej perinke.

V mnohých nemeckých rodinách bol ozdobený vianočný stromček prvým darčekom od Ježiška, ktorý ho do zamknutej izby prinášal spolu s darčekmi. Až keď všetci členovia rodiny dojedli a stôl sa upratal, zaznel zvonček a dvere k stromčeku a nádielke sa konečne otvorili.