Ako si zhotoviť kačičku na letečko

Ako si zhotoviť kačičku na letečko

Text: Sylvia Hrdlovičová, SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre
Foto: SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra v Modre 

Letečko nosili dievčence na Kvetnú nedeľu aj v Modre, chodili z domu do domu a spievali: Vesele, babičky, vesele, už vám to nové letečko neseme. Pekné, zelené, rozmarínové, dajte nám vajíčko, lebo dve, šak vám to máličko ubudne, dajte nám grajcárek, lebo dva, šak vám to Panbenko požehná. Na halúzkach letečka (halúzky z vŕby) bývali povešané nielen výduvky z vajec, oblepené kúskami látky a šáším, ale aj malé vtáčiky s papierovými krídlami, ktorým sa hovorilo kačičky.

Pri návšteve ateliéru Renáty Krajčovičovej a prevzatí tiel keramických kačičiek pani Krajčovičová vytiahla staré fotografie. Na vzácnych záberoch je jej dedo, keramikár Rudolf Krajčovič, ktorý pracoval v Slovenskej ľudovej majolike, alebo Slovenskej keramike Modra, ako sa podnik volal. Sú zväčša z 30. rokov 20. storočia. Priložená je i jeho svadobná fotografia s manželkou Elenou, rodenou Hrnčírovou a kachlica s maľovaným holíčskym vzorom a ich portrétom z r. 1938.

Na zhotovenie kačičky budeme potrebovať: modelovaciu hmotu (modurit, alebo samoschnúcu modelovaciu hmotu), papier, pravítko, nožnice, farebné ceruzky, prípadne fixky.

1. Z modelovacej hmoty vymodelujeme telo vtáčika s dĺžkou cca 8 – 10 cm. Naše kačičky sú keramické, zhotovila ich modranská keramikárka Renáta Krajčovičová, sú glazované, dekorované jemným vzorom a vypálené.

2. V strede tela kačičky cez celú šírku prevŕtame otvor – bude slúžiť na vloženie krídiel. Na chvost urobíme otvor v zadnej časti. Nezabudneme na očko, ktoré pripevníme na chrbát, alebo prepichneme dostatočne veľký otvor na prevlečenie šnúrky.

3. Papier na krídla má rozmer cca 20 x 20 cm a 10 x 20 cm na chvostík. Farebnými ceruzkami alebo fixkami podľa pravítka narysujeme čiary rôznej farebnosti. Krídla a chvost boli pôvodne zdobené lepením úzkych pásikov z farebného papiera. Ak nám nechýba trpezlivosť, tak zdobíme pôvodnou technikou.

4. Telo kačičky môžeme tiež pomaľovať farebným dekórom podľa vlastnej fantázie.

5. Papier naskladáme do hustej harmoniky. Krídla vložíme do otvoru v strede tela tak, že zdobená časť bude po zavesení kačičky priznaná zospodu. Takisto vložíme i naskladaný chvostík.

6. Cez očko v hornej časti prevlečieme niť alebo úzku stužku a ozdobu máme hotovú. 


Keramické kačičky zhotovila Renáta Krajčovičová
Pôvodná kačička zo zbierok múzea, pohľad zospodu


Pôvodná kačička zo zbierok múzea, pohľad zvrchu

 


Rudolf Krajčovič a Elena, rodená Hrnčírová, svadobná fotografia


Kachlica s holíčskym dekorom a portrétom manželov Krajčovičových